Najem i wynajem mieszkań czy innych nieruchomości to temat z pozoru jasny dla każdego, jednak nie zawsze można tym zajmować się samemu, szczególnie gdy hołdujemy zasadzie „czas to pieniądz”. Tutaj wkracza z kolei opcja zarządzania najmem nieruchomości. Czym jest? Czym się charakteryzuje? Jak to działa i do kogo jest to skierowane? Warto się z tym zapoznać dokładniej.

Czym jest zarządzanie najmem nieruchomości?

Mówiąc najprościej, zarządzanie najmem nieruchomości to nic innego, jak zarządzanie danymi nieruchomościami oraz wykonywanie wszystkich czynności związanych z pozyskiwaniem dla nich najemców. Dodatkowo wiąże się to także z takimi opcjami, jak doradztwo w kwestii najmu, wykończenia nieruchomości, czy też pomoc już na etapie samego kupna mieszkania, domu lub innego lokalu.

Dodatkowo firmy, które zajmują się zarządzaniem najmem, nie tylko szukają odpowiednich lokatorów (dokładnie ich weryfikując), ale także gwarantują spisanie jak najlepszej i najbardziej rzetelnej umowy najmu dla właściciela nieruchomości. Ponadto w czasie trwania najmu monitorowana jest bieżąca współpraca z najemcą i tym, czy płaci on terminowo.

Kto zajmuje się usługą najmu nieruchomości?

W Polsce ten rodzaj zarządzania nieruchomością nie jest jeszcze zbyt popularny, jednak stanowczo zaczyna się to zmieniać. Rynek nieruchomości zwiększa się z roku na rok, przybywa lokali mieszkaniowych i użytkowych, a osoba prywatna nie zawsze może mieć pewność, czy uda jej się znaleźć odpowiedniego i rzetelnego najemce.

Tu wkraczają właśnie specjaliści od zarządzania nieruchomościami, przykładem może być: gramat.pl/zarzadzanie-najmem, którzy pomagają klientom na każdym etapie związanym z najmem oraz samą nieruchomością, począwszy od znalezienia odpowiednich lokatorów, przez przygotowanie umowy, aż po remonty, czy ochronę lokali.

Czym zajmuje się zarządca?

Decydując się na skorzystanie z zarządzania najmem, można liczyć na kompleksową opiekę, w tym także na wsparcie licencjonowanego zarządcy, który jest pośrednikiem oraz doradcą do spraw nieruchomości. Tego typu firmy dodatkowo oferują pomoc księgowych oraz inżynierów budownictwa, dzięki czemu stan techniczny nieruchomości jest na bieżąco monitorowany.

Zarządca zajmuje się nie tylko pilnowaniem budynku, ale także raportowaniem sytuacji związanej z daną nieruchomością opisując jednocześnie wszystkie wykonane czynności. Firmy zarządzające zajmują się także, w razie zgłoszeń, konserwacją, naprawą oraz remontem lokali, tym samym zdejmując ten ciężar z głowy samego właściciela.

Dla kogo opłacalne jest zarządzanie najmem?

Kto może skorzystać z tej opcji? Właściwie każdy i nie ma tu żadnych ograniczeń, poza możliwościami finansowymi. Z usług takich firm mogą korzystać zarówno osoby prywatne, chcące mieć pewność względem tego, kto wynajmuje ich własność, jak i firmy różnego rodzaju mające do wynajmu mieszkania oraz lokale użytkowe o charakterze komercyjnym.

Ile kosztuje taka usługa? Ceny bywają zróżnicowane i każda firma posiada swój własny cennik, który jednocześnie uwzględnia także cały zakres ich działań. Mówiąc oględnie – zarządzanie najmem nie jest zbyt drogie i mówi się, że przyjmuje ono kwotę około 10% miesięcznej kwoty najmu. Oczywiście wszystko może zależeć od danej firmy i jej strategii działania.

Jakie są korzyści z zarządzania najmem?

Wszystkie najważniejsze korzyści zostały wymienione wyżej. Przede wszystkim jest to poszukiwanie najemcy – najbardziej rzetelnego i odpowiedniego, opieka nad lokalem w czasie trwania umowy, pomoc i doradztwo, a przede wszystkim oszczędność czasu.

Osoba wynajmująca nieruchomość nie musi się niczym kłopotać ani martwić, ponieważ wszystkie czynności związane z zarządzaniem, opieką oraz pilnowaniem terminowości opłat przejmuje kto inny, a klient otrzymuje jedynie raporty, dzięki czemu wie, co się dzieje. Tym samym może cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem, mając pewność, że jego nieruchomość trafiła w dobre ręce.

Share This