Remont mieszkania to przedsięwzięcie, którego nie sposób uniknąć posiadając własne cztery kąty. Przynajmniej raz na kilka lat trzeba odświeżyć ściany, zmienić wystrój i wymienić niektóre sprzęty czy nawet instalacje. I choć już na samą myśl o remontowym rozgardiaszu, hałasie i przemierzaniu ogromnych połaci marketów budowlanych wiele osób dopada zniechęcenie, to jednak przy dobrej organizacji wszystko to staje się znacznie mniej uciążliwe.

Samodzielnie czy z ekipą remontową?

Pierwszym krokiem jest oczywiście określenie zakresu prac: musimy zdecydować, czy mieszkaniu potrzebny jest już kapitalny remont, czy wystarczy odświeżenie kolorów na ścianach i wymiana niektórych mebli. W tym drugim przypadku możemy wyremontować mieszkanie samodzielnie, pod warunkiem, że mamy odpowiednie narzędzia, niezbędne umiejętności (przynajmniej w podstawowym stopniu) i oczywiście czas. Jeśli jednak mieszkanie wymaga gruntownej odnowy, konieczna będzie pomoc fachowej ekipy. W poszukiwaniu fachowców najlepiej kierować się rekomendacjami, czyli – krótko mówiąc – zatrudnić kogoś „z polecenia”. Planując remont, warto także zasięgnąć profesjonalnej porady, jeśli np. nie jesteśmy pewni, czy instalacja elektryczna lub rury w łazience nie nadają się przypadkiem do wymiany. Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj w starszych domach czy blokach.

Budżet i wstępny kosztorys

Kiedy wiemy, już, co właściwie chcemy remontować, pora ustalić budżet, jakim dysponujemy i skonfrontować go z wydatkami, jakie nas czekają. Jeżeli zatrudniamy profesjonalną ekipę budowlaną, powinniśmy otrzymać kosztorys prac i materiałów budowlanych już na początku. Jeśli jednak decydujemy się na przeprowadzenie remontu własnymi siłami (ewentualnie przy wsparciu kolegi, szwagra czy zaprzyjaźnionego sąsiada), obliczeń również musimy dokonać samodzielnie. Nie należy bagatelizować tego etapu, szczególnie gdy dysponujemy ograniczonym budżetem – aby w trakcie remontu nie okazało się, że nagle brakuje nam środków na zakup dodatkowych materiałów czy nieprzewidziane wcześniej poprawki. Wskazane jest również założenie pewnego marginesu bezpieczeństwa w budżecie, czyli odłożenie nieco większej kwoty niż ta, która wynika z wstępnych kosztorysów. Tą zasadą warto kierować się zarówno w przypadku remontu wykonywanego samodzielnie, jak też przy pomocy fachowców – pozwoli nam to zaoszczędzić dodatkowego stresu.

Rekonesans w marketach budowlanych

Już na etapie planowania i wyliczania niezbędne będzie rozeznanie w cenach materiałów budowlanych, farb, narzędzi czy akcesoriów do skomponowania nowego wystroju. W tym celu warto porównać oferty co najmniej kilku sklepów budowlanych, biorąc pod uwagę nie tylko cenę, ale również jakość produktów – warto pamiętać, że tańsze nie zawsze znaczy bardziej opłacalne. Taki rekonesans nie musi oczywiście wiązać się z wielogodzinnymi wędrówkami po mieście, od jednego sklepu do drugiego. Asortyment większości hipermarketów budowlanych możemy znaleźć w internecie, np. na https://www.obi.pl/. Dzięki temu szybko porównamy ceny, nie ruszając się z domu. Jednak po wstępnym researchu w internecie warto także udać się do wybranego marketu budowlanego, aby dowiedzieć się np. o możliwość uzyskania rabatu.

Share This