Rynek nieruchomości w Polsce stale się rozwija. Mieszkania kupują nie tylko Polacy, ale także zagraniczni inwestorzy, co sprawia, że zwiększa się rynek nieruchomości luksusowych. Coraz chętniej kupujemy mieszkania od deweloperów, chociaż lokale używane są nadal tańsze.

Cena i lokalizacja to wciąż najważniejsze kryteria, którymi kierują się Polacy przy zakupie mieszkania. Ważna jest także infrastruktura handlowo-usługowa – im bardziej rozwinięta, tym ceny mieszkań są wyższe.

Mieszkania z rynku pierwotnego

Jeszcze do niedawna rynek pierwotny odnotowywał znacząco mniejszy udział w puli transakcji sprzedaży mieszkań. Obecnie proporcje te prawie się wyrównały i wynoszą 45% dla rynku pierwotnego i 55% – dla wtórnego. Do zmiany sytuacji przyczyniły się m.in.:

  • niskie stopy procentowe,
  • stabilne ceny mieszkań,
  • program „Mieszkanie dla młodych”.

Za kupnem mieszkania z rynku pierwotnego przemawiają przede wszystkim możliwości aranżacyjne – pierwszy właściciel samodzielnie dokonuje wykończenia mieszkania, dzięki czemu może je urządzić naprawdę po swojemu. Dużą zaletą mieszkań deweloperskich jest też stan części wspólnych – w nowych blokach wszystko jest nowe, nie musimy się obawiać awarii starej windy czy zalęgnięcia się szczurów w zsypie, bo zsypów na śmieci już się nie robi – nie było to dobre rozwiązanie. Niestety, w mieszkaniu będącym w stanie deweloperskim nie da się zamieszkać. Do jego ceny trzeba zatem doliczyć dodatkowy czas i pieniądze potrzebne na doprowadzenie lokalu do stanu gotowego do zamieszkania.

Mieszkania z rynku wtórnego

Tym, co przyciąga Polaków do kupna mieszkań z rynku wtórnego, są dwie istotne kwestie – niższa cena i dobra lokalizacja. W niektórych przypadkach ważne jest też to, że w takim mieszkaniu – o ile jego ogólny stan jest do przyjęcia – można zamieszkać od razu, a remont robić etapami. Niestety, ma też o wiele mniejsze możliwości aranżacyjne. Żeby coś zrobić w mieszkaniu używanym, najpierw trzeba coś zniszczyć, wyburzyć, zdjąć, a to nierzadko oznacza dodatkowe koszty, a zawsze oznacza dodatkową pracę. W starym budownictwie nigdy nie możemy być pewni tego, co może się wydarzyć podczas remontu.

Ściany, podłoga lub sufit mogą się okazać krzywe, rury – stare, instalacja elektryczna – niedostosowana do liczby współcześnie używanych urządzeń. W przypadku rynku pierwotnego problemów tego typu jest mniej, choć i tutaj może się okazać, że np. przecieka dach. Nowe mieszkania są jednak objęte gwarancją dewelopera, który jest odpowiedzialny za wady konstrukcyjne. Jeśli zaś chodzi o lokalizację, to rzeczywiście – bliżej centrów miast zazwyczaj stoją stare bloki, czy jednak warto na siłę szukać mieszkania blisko centrum? Infrastruktura handlowo-usługowa wokół nowo powstałych osiedli rozwija się bardzo szybko, podobnie jak komunikacja miejska.

Zakup mieszkania to odpowiedzialna decyzja, która będzie miała wpływ jeśli nie na całe nasze życie, to na pewno na znaczący jego okres, dlatego też należy bardzo dokładnie zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami.

Share This