Przymierzając się do zakupu własnego mieszkania, stajemy przed poważnym dylematem czy wybrać rynek wtórny, czy pierwotny. Warto sprawdzić wszystkie wady i zalety takich nieruchomości. Wrocław, Kraków oraz inne duże aglomeracje miejskie dają swobodę wyboru – ważne, by był świadomy i przemyślany.

Zalety mieszkania z rynku wtórnego

Zarówno mieszkanie z rynku wtórnego jak pierwotnego ma swoje wady jak i zalety — wybór powinien być podyktowany naszymi preferencjami oraz możliwościami nabywczymi. Niewątpliwą atutem mieszkania z drugiej ręki jest to, że wiemy, co kupujemy. Nieruchomość nadaje się do użytku z chwilą jej nabycia. Zdarza się nawet, że poprzedni właściciele zostawiają część wyposażenia, a remont nie jest konieczny. Również formalności związane z kupnem używanego lokum trwają zdecydowanie krócej niż w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Takie rozwiązanie jest więc najlepsze dla osób, którym zależy na szybkiej przeprowadzce.

Dodatkowo okolica jest już najczęściej zagospodarowana — możemy sprawdzić, gdzie są przystanki, szkoła czy sklepy. Jeśli komuś zależy na mieszkaniu w centrum, łatwiej jest znaleźć wtórne nieruchomości. Wrocław, Warszawa czy Kraków to przykłady miast, w których nowe mieszkania buduje się w głównej mierze dalej od centrum. Choć takie inwestycje również się zdarzają.  

Wady mieszkania z rynku wtórnego

Wadą używanych mieszkań jest niewątpliwe wiek i kondycja budynków, w jakich się znajdują. Wiele ofert sprzedaży dotyczy nieruchomości w blokach z wielkiej płyty budowanych od lat 60 do 80, które miały służyć maksymalnie 50 lat. Budynki te pełne są wad konstrukcyjnych, niekiedy wymagają generalnego remontu. Ponadto mieszkania te bardzo szybko tracą też na wartości. Podobnie wygląda sprawa ze starymi kamienicami, które dodatkowo nie są przystosowane do życia dla rodzin z dziećmi – brakuje wind oraz placów zabaw w najbliższej okolicy.

Zalety mieszkania z rynku pierwotnego

Wiele osób decyduje się na zakup nowej nieruchomości. Wrocław oraz inne duże miasta prześcigają się w ofertach mieszkań prosto od dewelopera – możliwości wyboru są więc naprawdę ogromne. Plusem nieruchomości z rynku pierwotnego jest niewątpliwie to, że można je urządzić według własnych potrzeb. Także rozkład mieszkania jest dużo bardziej funkcjonalny. Niektórzy deweloperze pozwalają nawet zagospodarować lokal według projektu klienta – oczywiście w miarę możliwości konstrukcyjnych.

Nowe mieszkania wykonane są z lepszej jakości materiałów oraz z wykorzystaniem technologii, które nie były znane kilkadziesiąt lat temu. Wyróżniają je przestronne tarasy i balkony, podziemne parkingi, monitoring oraz zadbane klatki schodowe. Zazwyczaj do dyspozycji lokatorów jest także bezpieczny plac zabaw oraz skrawek zieleni z ławkami.

Warto podkreślić również, że młodsze mieszkanie będzie najprawdopodobniej dłużej utrzymywało swoją wartość niż lokale w starym budownictwie, łatwiej będzie je także sprzedać. Za mieszkaniem z rynku pierwotnego przemawiają ponadto niższe koszty transakcyjne i opłaty administracyjne.

Wady mieszkania z rynku pierwotnego

Minusem zakupu mieszkania od dewelopera jest to, że widzimy jedynie projekt, który może odbiegać od końcowej realizacji. Ponadto od wpłacenia pierwszej raty do czasu wprowadzenia się może minąć nawet kilkanaście miesięcy. Nie każdy może pozwolić sobie na jednoczesną spłatę kredytu oraz czynszu za aktualnie wynajmowane mieszkanie. Jeśli zdecydujemy się na nieruchomość w stanie deweloperskim, czeka nas jeszcze długi i dość kosztowny remont.

Jak widać wybór mieszkania, zależy w głównej mierze od preferencji oraz możliwości finansowych klienta. Osoby, które planują szybką przeprowadzkę oraz preferują mieszkanie w centrum, wybiorą nieruchomości z rynku wtórnego. Natomiast, osoby zainteresowane inwestycją na długie lata, powinny zakupić mieszkanie od dewelopera. Przykłady nowych inwestycji można znaleźć na stronie http://www.mojdom.com.pl/realizacje . Warto porównać kilka różnorodnych ofert.


Share This