Statystyki mówią same za siebie – jeszcze nigdy w Polsce nie budowano tylu mieszkań. Rynek deweloperski przeżywa jeden ze swoich najlepszych okresów i pędzi wcześniej obraną ścieżką, nie zatrzymując się ani na chwilę. Problemu z kupnem mieszkania w naszym kraju nie ma, ale trzeba sobie zadać pytanie, czy potrzebujemy ich aż tylu i co wpływa na to, że osiedla mieszkaniowe wciąż się budują?

Sytuacja finansowa Polaków

Polskie społeczeństwo się bogaci, a bezrobocie maleje. Obywatele naszego kraju dostają coraz więcej pieniędzy za pracę, którą wykonują. To powoduje, że mogą zacząć zastanawiać się, na co przeznaczyć część środków spływających co miesiąc na konto, zabezpieczając przy okazji swój byt w przyszłości. Coraz większą liczbę Polaków stać na zakup drugiego mieszkania.

Przeczytaj, kto kupuje mieszkania z rynku pierwotnego

Inwestowanie

W co najlepiej zainwestować swoje pieniądze? Nieruchomości będą na czele tej listy, bowiem Polacy najchętniej lokują środki finansowe właśnie w produkty wytwarzane przez deweloperów. Branża doskonale zdaje sobie z tego sprawę i bardzo chętnie podsyła potencjalnym klientom szeroką gamę możliwości powierzenia ich pieniędzy.

Imigracja

Po fali emigracji obywateli Polski na Wyspy, teraz Polacy mogą odczuć skutki emigracji do naszego kraju sąsiadów ze wschodu. Oczywiście są to skutki pozytywne, bowiem każdy obywatel na przykład Ukrainy przyjeżdżający do naszego kraju za pracą, musi mieć też lokum. To stwarza nowe możliwości potencjalnym najemcom, którzy udostępniają swoje stare mieszkania cudzoziemcom, sami decydując się na kupno drugiego mieszkania, często nowego prosto od dewelopera.

Programy pomocowe

Wpływu rządowych programów na popyt na rynku mieszkaniowym nie da się nie zauważyć. „Rodzina na swoim” czy „Mieszkanie dla młodych” znacząco ułatwiło Polakom jeśli nie zakup, to przynajmniej starania o kupno mieszkania, a sami deweloperzy coraz chętniej dostosowywali swoje oferty pod wytyczne rządowych programów pomocowych. Następną taką pomocą będzie program „Mieszkanie Plus”, który ma odbudować w Polsce rynek wynajmu. Ale to także spowoduje budowę nowych budynków mieszkalnych.

Kogo w Polsce stać na mieszkanie?

Kredytowanie

Także stopy procentowe nie są tu bez znaczenia. Duża konkurencja wśród instytucji finansowych sprzyja atrakcyjnym warunkom przyznawania kredytów na mieszkania. W ostatnich latach sytuacja w tym sektorze jest raczej stabilna, nic nie zapowiada, aby miała ulec zmianie na gorsze, więc Polacy chętnie odwiedzają banki, aby wysłuchać ich ofert.

Popyt i podaż

Polska jako kraj wciąż rozwijający się nie może pochwalić się taką liczbą metrów kwadratowych na mieszkańca, jakimi dysponują bogate kraje Zachodu. Nasz kraj jako wciąż aspirujący posiada spory deficyt mieszkań, dlatego też nie dziwi specjalnie obecna sytuacja na rodzimym rynku mieszkaniowym. Najważniejsze są tu wskaźniki popytu i podaży. Mieszkania sprzedają się znakomicie, deweloperzy osiągają rekordowe zyski, co oznacza, że na pytanie zadanie w tytule artykułu trzeba odpowiedzieć twierdząco. Tak, Polacy wciąż potrzebują nowych mieszkań.

Share This