Nieodłącznym elementem aranżacji wnętrz jest zaplanowanie jego oświetlenia. Często jednak zapomina się, jak ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie lamp na zewnątrz budynku. Dzięki wyjątkowej iluminacji nasz ogród może zyskać na uroku. Oprócz tego oświetlenie wokół domu zapewnia w pewnym stopniu bezpieczeństwo domowników. O czym zatem pamiętać przy zakupie lamp zewnętrznych? Oto kilka przydatnych porad.

Każdy, kto posiada ogród, robi wszystko, by ten prezentował się okazale. Dość wspomnieć o równo przystrzyżonej trawie, czy chociażby kolorowych kwiatach. Ogród powinien też świetnie prezentować się po zmroku. Aby tak się stało, należy zaopatrzyć się w odpowiednie oświetlenie zewnętrzne. Dokładnie zaplanowana i rozmieszczona iluminacja nada posesji zupełnie nowego charakteru. Oprócz tego zadba o nasze bezpieczeństwo – lampy uruchamiane przez czujnik ruchu skutecznie odstraszą np. włamywaczy, a oświetlenie bramy wjazdowej ułatwi nam chociażby przekroczenie jej w nocy samochodem.

Oświetlenie drzwi wejściowych

W pierwszej kolejności na pewno warto rozważyć oświetlenie drzwi wejściowych. Zainstalowana lampa pozwoli nam bez problemu dostać się do domu nawet w środku nocy. Jaki rodzaj iluminacji sprawdzi się w tym przypadku? Wspomniane oświetlenie z czujnikiem ruchu powinno zdać egzamin. To właśnie ono poprawi nieco bezpieczeństwo posiadłości. Nieco nowocześniejszym rozwiązaniem są lampy, które uruchamiają się automatycznie po zmroku. Można też oczywiście zdecydować się na tradycyjną opcję aktywowania oświetlenia zwykłym włącznikiem umieszczonym wewnątrz budynku. Ważne jednak, by światło nie było oślepiające i nie biło po oknach. Ostatnia zasada tyczy się także iluminacji wokół fasady budynku.

Schody

Jeśli na twojej posesji znajdują się schodki, koniecznie zainstaluj w ich pobliżu lampy. Płaskie żarówki wmontowane w posadzkę z pewnością sprawdzą się nawet w najciemniejszą noc. Dzięki takiemu udogodnieniu nie grozi nam potknięcie, które w efekcie może zakończyć się groźną kontuzją. Podobne oświetlenie można też zastosować w podjeździe do garażu.

Aleje

Twój ogród nabierze romantycznego charakteru, jeśli wokół alejek pojawią się delikatnie świecące lampki. Wystarczy zaopatrzyć się w zwykłe diody solarne (te można zakupić w dowolnym sklepie z asortymentem elektronicznym, np. https://el12.pl/naswietlacze-klasyczne,k1840), by najbliższa okolica domu zmieniła się nie do poznania. Niewielkim kosztem zapewnimy sobie i bliskim wyjątkową atmosferę.

Brama

Lampy powinny znaleźć się też wokół bramy wjazdowej. Po pierwsze: światło ułatwi nam wjazd na posiadłość samochodem. Po drugie: iluminacja w tym miejscu nadaje budynkowi wyjątkowego blasku. Po trzecie: ten drobny element wbrew pozorom skutecznie odstrasza włamywaczy.

Ile to kosztuje?

Oświetlenie zewnętrzne domu na pewno zwiększy nasze rachunki za prąd. Pamiętajmy jednak, że nieco wyższa cena podyktowana będzie naszą wygodą i bezpieczeństwem. Warto zdawać sobie sprawę, że iluminacja wokół budynku nie musi też oznaczać wielkich wydatków. Samo oświetlenie alejki lampami solarnymi obniży koszty całego przedsięwzięcia.

Share This