Dom to bardzo ważne, wręcz mityczne miejsce. Jest oazą spokoju, odpoczynku i miłości, a także wspomnieniem z dzieciństwa, do którego wracamy przez całe życie. Polacy mają coraz większą świadomość, że to, jak urządzone jest ich mieszkanie – ma znaczenie.

Wystrój naszych mieszkań coraz częściej przybiera oryginalny styl, który jest odzwierciedleniem nas samych. Jak wynika z naszych obserwacji – Polacy gustują głównie w stylu eklektycznym. Lubimy łączyć rzeczy sentymentalne i nowoczesne. Nie jest to błędem, dopóki panujemy nad efektem końcowym.

Mieszaj i łącz style – z głową

Eklektyzm daje bardzo duże możliwości aranżacyjne. Pozwala połączyć modny minimalizm ze starymi meblami i dodatkami z dawnych lat, do których mamy sentyment. Ważne jest jednak, aby dobrać jakiś klucz do takiej stylizacji. Może to być określona paleta barw lub wzór, który będzie dominował w przestrzeni. Urządzając mieszkanie w ten sposób, zyskujemy na pewno przytulność wnętrza, ale ryzykujemy jego zagraceniem, dlatego też wybranie klucza, według którego przedmioty będą ze sobą łączone, jest bardzo istotne.

Wybieraj ozdoby, z którymi dobrze się czujesz

Dodatki to bardzo ważny element wystroju, gdyż w dużej mierze to właśnie one tworzą charakter wnętrza. Wybierając ozdoby do domu, kieruj się przede wszystkim swoimi upodobaniami. Wystrój mieszkania powinien oddawać charakter jego mieszkańców. Coraz więcej Polaków kieruje się tą zasadą, urządzając swoje domy. Wiele osób robi dodatki samodzielnie. Jest to bardzo dobry pomysł – w ten sposób mieszkanie nie tylko nabiera wyrazu, ale także łączymy się z nim sentymentalnie, co sprawia, że chętniej do niego wracamy. W ostatnich czasach modne jest wieszanie na ścianach ramek z własnymi zdjęciami. Taka ozdoba nie tylko ładnie się prezentuje, ale także daje nowe życie naszym wspomnieniom. Wciąż na czasie są poduszki i grube, mięsiste koce – nadają wnętrzu ciepło i przytulny charakter. Podobnie jest z dywanami, firankami i zasłonami – powinny się znaleźć w każdym domu, którego mieszkańcom zależy na przytulnym wnętrzu. Ostatnio bardzo modne są dywany z włochatym runem, typu shaggy.

Kolory mają znaczenie

Kolorystyka wpływa na nasz nastrój, dlatego ważne jest, żeby otaczać się barwami, z którymi dobrze się czujemy. Jaskrawe, mocne kolory mogą powodować nadmierne pobudzenie, np. czerwień, żółć czy jasna zieleń. Polacy w swoich mieszkaniach najczęściej decydują się na kolory stonowane, zgaszone, naturalne, odzwierciedlające barwy ziemi. Jest to dobry wybór, ponieważ w tym, co naturalne, czujemy się najbardziej komfortowo. Dotyczy to również materiałów, z których wykonane są kanapy, koce, czy zasłony – zdecydowanie lepszym wyborem jest bawełna niż poliester.

Gdzie szukamy inspiracji?

Pomysłów na urządzenie mieszkania lubimy szukać w internecie – na blogach i stronach poświęconych aranżacji wnętrz. Sklepy meblowe wraz ze swoimi katalogami wciąż są ważnym źródłem inspiracji, jednak stale tracącym na znaczeniu. Coraz częściej też decydujemy się na realizację swoich oryginalnych pomysłów – to zmiana w dobrym kierunku.

Stare przysłowie mówi: „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. Sporo w tych słowach prawdy – warto zorganizować swoją przestrzeń tak, aby czuć się w niej po prostu: domowo.

Share This