Wynajem mieszkania wiąże się zwykle ze zmianami w życiu, a wśród najczęstszych przesłanek jest chęć usamodzielnienia się, kontynuowanie nauki z dala od rodzinnego domu lub zmiana pracy. Wydarzeniom tym z reguły towarzyszą spore emocje, które nigdy nie są dobrym doradcą, a warto pamiętać, że wynajem mieszkania to zarówno szansa na życiowy „krok w przód”, ale i potencjalne zagrożenia. Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania, aby cieszyć się udanym wyborem i uniknąć kłopotliwych sytuacji?
Wynajem mieszkania – porady dla najemcy
Na rynku znajdziemy wiele ogłoszeń dotyczących wynajmu mieszkania, dlatego warto zapoznać się przynajmniej z kilkoma ofertami, aby znaleźć lokal, który będzie idealnie dopasowane do potrzeb. Przed zobaczeniem mieszkania, dobrze jest zweryfikować kluczowe informacje w trakcie wstępnej rozmowy telefonicznej oraz sprawdzić lokalizację, na przykład za pośrednictwem Google Maps. O co pytać przy wynajmie pokoju czy całego mieszkania? Na początek o najistotniejsze kwestie. Może się bowiem okazać, że „przytulny pokoik” ma raptem 5 m2 i nie ma okna, a „5 minut od centrum” to w rzeczywistości znacznie więcej. Najlepiej pytać/weryfikować konkretne informacje na podstawie przygotowanej wcześniej listy priorytetów, jakim powinien odpowiadać wynajmowany lokal.
Jeśli potencjalne mieszkanie do wynajęcia znajduje się niedaleko, to warto również pojawić się wcześniej w jego okolicy, aby zapytać okolicznych mieszkańców o plusy i minusy danej lokalizacji.
Z chwilą znalezienia optymalnego mieszkania/pokoju na wynajem, należy dopilnować, aby wraz z podpisaniem umowy sporządzony został protokół zdawczo-odbiorczy, w którym zawarte będę m.in. informacje na temat stanu technicznego elementów wyposażenia i aktualne wskazania liczników.
Korzystny wynajem mieszkania – o co pytać, aby uniknąć ewentualnych problemów?
Czy zdecydować się na krótkookresowy lub długoterminowy wynajem mieszkania? O co pytać wynajmującego, żeby uniknąć problematycznych sytuacji? Nieuczciwi wynajmujący oczywiście się zdarzają, ale większość kłopotów związanych z wynajmem mieszkania wynika po prostu z niedomówień. Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów jest podpisanie stosownej umowy, w której uregulowane zostaną wszelkie kwestie dotyczące obowiązków wynajmującego i najemcy. Warto wcześniej zapytać o umowę i poprosić o przesłanie jej projektu, aby na spokojnie przeanalizować i skonsultować z kimś doświadczonym poszczególne zapisy.
Niewątpliwie ważne są też aspekty finansowe, dlatego przed podpisaniem umowy należy dowiedzieć się, co dokładnie obejmuje miesięczna stawka najmu, jaka jest kaucja i jakie są rzeczywiste koszty eksploatacyjne (np. rozliczenia za media). Dobrze jest także wynegocjować z wynajmującym termin rozliczeń, pokrywający się np. z otrzymywanym wynagrodzeniem, aby uniknąć opóźnień, które mogłyby spowodować rozwiązanie umowy.
W momencie, kiedy najemca jest zadowolony z lokalizacji i ustaleń, zwykle korzystniejsza jest dla niego umowa na czas określony, która zagwarantuje mu stabilność warunków przez cały okres jej trwania.
Jak i gdzie szukać mieszkania do wynajęcia?
Mieszkania do wynajęcia można poszukiwać na własną rękę, kontaktując się bezpośrednio z właścicielem, powierzyć to zadanie agentowi nieruchomości lub skorzystać z oferty firmy, która prowadzi branżowy portal z tego typu ogłoszeniami. Ta ostatnia opcja ma wiele zalet, ponieważ duży wynajmujący dysponuje większą liczbą ofert, co umożliwia znalezienie optymalnego lokalu, często bywa też bardziej elastyczny (np. przy zmianie mieszkania lokal o innym metrażu czy w innej lokalizacji nie pobiera żadnych opłat).
Przykładem profesjonalnej firmy, cieszącej się zaufaniem klientów jest H4U, która oferuje m.in. tanie mieszkania w Bydgoszczy bez prowizji. Wszystkie ogłoszenia, jakie znajdują się w ofercie H4U są weryfikowane pod kątem zgodności ze stanem faktycznym, a współpraca z tym portalem pozwala uniknąć najemcy rozczarowania i pułapek, jakich nie brakuje na rynku.