Rządowy program Mieszkanie Plus nabiera tempa. Trwa budowa projektów pilotażowych na terenie całego kraju, a nowe miasta dołączają do programu. Znowelizowano warunki techniczne, jakie będą musiały spełniać budynki. Pojawiła się również możliwość wybudowania domu jednorodzinnego w ramach Mieszkania Plus. Dziś podsumowujemy, jak wygląda sytuacja rządowego programu mieszkaniowego na koniec 2017 roku.

Mieszkanie Plus to godny następca Rodziny na Swoim i programu Mieszkanie dla Młodych. Od 2 stycznia 2018 roku rusza ostatnia pula dofinansowania w ramach MdM, ale wsparcie państwa w zdobyciu własnego lokum się nie kończy. W ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego powstają mieszkania o atrakcyjnej cenie wynajmu z możliwością dojścia do pełnej własności. Oznacza to, że uiszczając kwotę za wynajem, płacimy „na swoje” – podobnie jak w przypadku kredytu, ale bez wkładu własnego i niebotycznych odsetek.

Mieszkanie Plus i Mieszkania dla Rozwoju

Program Mieszkanie Plus prowadzony jest przez dwa organy:
1. Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN),
2. Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości.

Obecnie trwa budowa inwestycji pilotażowych, opierających się na umowie pomiędzy gminą a bankiem BGK Nieruchomości. Oznacza to, że mieszkania nie powstają na gruntach należących do Skarbu Państwa, ale na działkach samorządowych i prywatnych. Inwestycje pilotażowe mają charakter komercyjny, dlatego wyodrębniono z programu Mieszkanie Plus – Mieszkania dla Rozwoju. Będą one również opierać się na niskim czynszu, ale zasady wynajmu są indywidualne dla każdej inwestycji.

Oddanie do użytku projektów pilotażowych planowane jest na koniec 2018 roku.

Docelowo inwestycje w programie Mieszkanie Plus będą powstawać na działkach państwowych i będą objęte ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która m.in.:
• ustala maksymalną kwotę czynszu,
• ustanawia zasady kwalifikowania i przekazywania nieruchomości w ramach programu,
• reguluje sposób najmu.

Mieszkanie Plus – jakie miasta?

Ponad 70 miast jest gotowych wziąć udział w rządowym programie mieszkaniowym. Na liście miejscowości, w których powstaną Mieszkania Plus, znajdują się największe ośrodki takie jak Warszawa, Katowice, Wrocław czy Gdańsk, ale również szereg mniejszych obszarów, które były zazwyczaj marginalizowane, np. Pelplin, Świdnik czy Września.

Inwestycje powstające w oparciu o współpracę z Krajowym Zasobem Nieruchomości nie zostały jeszcze rozpoczęte, ale projekty pilotażowe – realizowane przez BGK Nieruchomości – już trwają.

Budynki wielorodzinne powstają w:
• Białej Podlasce – 186 mieszkań,
• Gdyni – 172 mieszkania,
• Jarocinie – 258 mieszkań,
• Pruszkowie – 329 mieszkań,
• Wałbrzychu – 215 mieszkań.

Mieszkanie Plus miasta dom podsumowanie

Mieszkanie Plus a budowa domu

Pozytywnym zaskoczeniem jest możliwość wybudowania domu w ramach programu Mieszkanie Plus. Inwestor będzie mógł postawić budynek jednorodzinny na uzbrojonej działce, a jedynym obostrzeniem będzie termin oraz technologia wykonania. Budynki jednorodzinne mają powstać w miastach, gdzie zainteresowanie wielorodzinnymi inwestycjami będzie znikome. Szczegóły nie są jeszcze znane.

Mieszkanie Plus – aktualna sytuacja

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk na konferencji, która odbyła się 15 listopada b.r., dokonał podsumowania działań w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego, w tym Mieszkanie Plus – w ciągu półtora roku:
• powołano Krajowy Zasób Nieruchomości,
• zainicjowano budowy pilotażowe, które mają zakończyć się już w 2018 roku,
• uszczegółowiono i uregulowano wiele zapisów związanych z programem Mieszkanie Plus.

Program wdrażany jest stopniowo, ale mieszkania zapewne rozejdą się w tempie błyskawicznym, dlatego warto trzymać rękę na pulsie i zapoznać się z aktualną sytuacją.

Share This