Sukces rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych” jest niezaprzeczalny. Następca „Rodziny na swoim” przez trzy lata dość wyraźnie zaznaczył swoją obecność na rynku nieruchomości i pomógł wielu ludziom przy zakupie swojego pierwszego mieszkania.

O popularności programu MdM nie trzeba nikogo przekonywać – wystarczy sięgnąć do oficjalnych źródeł, by spostrzec, iż środki dostępne w puli na rok 2017 i 2018 praktycznie się wyczerpały. Nie ma lepszej oceny jakiegokolwiek rządowego programu niż suche dane. Program ten przestanie jednak obowiązywać pod koniec roku 2018, co wiadomo od dawna, a jego następcą będzie inicjatywa nowych władz krajowych pod nazwą „Mieszkanie Plus”.

Rząd nadal będzie wspomagał działania na rynku mieszkaniowym, ale tym razem podaje on rękę tym obywatelom, którzy liczą na tańszy wynajem mieszkania, a nie jego kupno. Czy takie rozwiązanie się sprawdzi? Wątpliwości wciąż jest mnóstwo. Postaramy się odpowiedzieć na kilka najważniejszych pytań.

1. Dla kogo Mieszkanie Plus?
W teorii program ten ma mieć mniej obostrzeń niż początkowe założenia MdM, które potem i tak jeszcze uproszczono i każdy może ubiegać się o mieszkanie z programu Mieszkanie Plus. Rząd zapowiada jednak, że pierwszeństwo będą mieli ci obywatele, którzy nie mogą pochwalić się zbyt wysokimi zarobkami oraz posiadający większą liczbę dzieci. Program nie jest jednak kierowany dla najuboższych, dla tej grupy przewidziane są lokale komunalne. Mieszkanie Plus ma pomóc tym, których nie stać na kupno mieszkania od dewelopera.

Coraz mniej środków na mieszkanie dla młodych

2. Skąd rząd weźmie pieniądze?
Margaret Thatcher powiedziała kiedyś, że politycy nie mają swoich pieniędzy i jeśli komuś je dają, to musieli wcześniej komuś zabrać. Skąd w takim razie pochodzą środki finansowe na realizację programu? Mieszkania na wynajem mają w znakomitej większości zostać wybudowane na terenach należących do Skarbu Państwa. Politycy partii rządzącej zapewniają, że budżet na tym nie ucierpi.

3. Czynsz naprawdę będzie niższy?
Premier Beata Szydło zapewniała, że koszt wynajmu mieszkania z rządowego programu nie przekroczy dwudziestu złotych za metr kwadratowy. Trzymamy za słowo.

4. Kiedy pierwsze mieszkania trafią do obywateli?
Wariant optymistyczny zakłada, że pierwsi beneficjenci będą mogli wprowadzić się do nowo wybudowanych mieszkań w 2019 roku i to raczej nie na jego początku.

Jak inwestować w nieruchomości?

5. Gdzie będą zlokalizowane mieszkania?
Panuje powszechna obawa, że znakomita większość inwestycji wybuduje się na obrzeżach miast, co przy nieodpowiedniej niekiedy infrastrukturze może okazać się dla mieszkańców średnio atrakcyjnym rozwiązaniem. Osoby odpowiedzialne za program Mieszkanie Plus odpowiadają jednak, że część inwestycji powstanie w centrach miast.

6. Czy będę mógł wykupić mieszkanie, które wynajmuję?
Oczywiście! Lada chwila, bo już po… trzydziestu latach. Nie będzie absolutnie żadnej możliwości wykupu wynajmowanego w ramach programu mieszkania wcześniej. Chyba że ekipa rządząca wprowadzi odpowiednie przepisy w trakcie jego obowiązywania, ale szanse na to są marne.

Wnioski będzie można składać w roku 2018. Rząd w chwili obecnej wciąż dopracowuje szczegóły, a o efektywności programu będziemy mogli przekonać się nie wcześniej niż za dwa, trzy lata. Wątpliwości wciąż jest sporo, ale jednego możemy być pewni – kolejki po mieszkanie z rządowej pomocy będą równie długie jak miało to miejsce w przypadku programu MdM. Oby tylko jego następca mógł pochwalić się również efektami, a nie liczbą chętnych.

Share This