W bogatych ofertach deweloperów mieszkanie z ogródkiem nie jest niczym nowym. Ostatnie lata to widoczny wzrost takich udogodnień dla klientów chcących mieszkać na parterze i śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że takie rozwiązania stały się w naszym kraju standardem. Czy taki ogródek rzeczywiście się przydaje i na co zwracać uwagę przy wyborze mieszkania z terenem zieleni?

Dla kogo?
Mieszkania na najniższych kondygnacjach cieszą się zawsze sporym zainteresowaniem, a gdy posiadają jeszcze ogród, to często taka oferta jest w całej inwestycji najbardziej atrakcyjna. Czy za ogród trzeba dodatkowo dopłacać? Różni deweloperzy różnie podchodzą do sprawy, ale z racji tego, że mieszkania na parterze są z reguły tańsze od tych na wyższych piętrach, taki ogródek bywa często po prostu wliczony w cenę mieszkania.

Czas ogrodzonych osiedli mija?

Takie rozwiązanie może być atrakcyjne dla rodzin z dziećmi. Rodzice zyskują wtedy dodatkową przestrzeń dla swoich pociech, mając je wciąż blisko siebie i na swoim terenie. W wielu przypadkach bez problemu można zaaranżować mały plac zabaw lub inne miejsce rekreacji – nawet małe boisko.

Ogród przy mieszkaniu to także bardzo dobre rozwiązanie dla miłośników ogrodnictwa, zieleni i przyrody. Możliwości urządzenia takiego ogrodu są właściwie nieskończone i zależą tylko od wyobraźni właściciela. Często ogrody są prawdziwymi ozdobami całych osiedli. Wybór takiego mieszkania nie jest prosty i warto zwrócić uwagę na parę aspektów, aby w pełni cieszyć się z dysponowania dodatkowym terenem zielonym. Nad czym warto pomyśleć?

Dowiedz się, jak urządzić kawalerkę

Lokalizacja
Mieszkanie na parterze, piękny ogród od strony północnej, leżaki, stolik i… słońce tylko do południa. Średnio to atrakcyjne, prawda? Warto przed zakupem sprawdzić, czy na nasz ogródek spadnie w ciągu dnia trochę słońca. Druga sprawa to umiejscowienie, a tutaj naprawdę w różnych miejscach bywa różnie – czasem śmiesznie, a czasem tragicznie. Mało atrakcyjny będzie ogródek przy ruchliwej osiedlowej ulicy albo przy parkingu. Mniej dokuczliwe, ale także niezbyt miłe będzie umiejscowienie ogródka z widokiem na jakieś mało przyjemne dla oka miejsce.

Bezpieczeństwo
Jeśli już decydujemy się na ogródek, a deweloper go nam oferuje, to dobrze byłoby, aby ogrodzony on był płotem lub ogrodzeniem innym niż prowizoryczne. Oczywiście nie mówimy tu betonowych murach czy zasiekach z drutu kolczastego, które skutecznie utrudniłyby nam widok, ale niepotrzebni nam nieproszeni goście i miło byłoby, gdyby wstęp na nasz teren był utrudniony. Sytuacja inaczej wygląda na osiedlach strzeżonych, ale przecież nie każde osiedle takie jest.

Powierzchnia
Jeśli już na taki ogród się zdecydujesz, to lepiej mieć taki, na którym naprawdę można coś zrobić i który przyda się do czegoś więcej niż do tego, aby opowiadać o nim znajomym czy rodzinie. Nie musi to być czterohektarowa działka, ale posiadanie ogródka, po wejściu do którego po dwóch krokach jesteś już przy ogrodzeniu także mija się z celem.

Plusów takiego rozwiązania jest dużo więcej niż minusów. Przy odrobinie zaangażowania, chęci i odpowiedniej wizji nasz ogródek może być prawdziwą wizytówką, a także spełniać wiele praktycznych funkcji. Na pewno nie jest to fanaberia, a może być ciekawym urozmaiceniem naszego własnego M.

Share This