Małe czy duże? W miastach dużych czy mniejszych? W centrach czy na ich obrzeżach? Kawalerki, dwupokojowe czy czteropokojowe? O dużym metrażu czy tym zdecydowanie mniejszym? Jakie mieszkania sprzedają się dziś w Polsce najlepiej? Zapraszamy na krótki przegląd obecnej sytuacji na rynku nieruchomości.

Miasta
Tu nie będzie niespodzianki. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się mieszkania w dużych miastach, gdzie wszystko jest większe i wszystkiego jest więcej – pracy, możliwości rozwoju, a co za tym idzie, także wyboru pasującego nam mieszkania. Mimo iż ceny w mniejszych miastach są oczywiście niższe, deweloperom znacznie trudniej jest sprzedać tam nieruchomość, w związku z czym nie inwestują tam tak chętnie jak ma to miejsce w przypadku większych miast. Wyjątkiem są tu miasta czy miejscowości atrakcyjnie turystycznie.

Metraże nowo powstających mieszkań

Centrum
Osiedla na obrzeżach miast zyskują na popularności, ale wciąż daleko im do inwestycji w centrach. Tu buduje się i sprzedaje najwięcej mieszkań. Im bliżej centrum, tym szersza oferta deweloperów. Lepszy ciąg komunikacyjny, więcej zaoszczędzonego czasu na przejazdy do pracy, więcej możliwości spędzania wolnego czasu bez konieczności pokonywania dużych odległości. To wszystko ma swoją cenę, bo mieszkania bliżej centrum są droższe, ale jak widać, wielu jest w stanie taką cenę zapłacić.

Rynek wtórny
Sprzedaż mieszkań używanych ma się bardzo dobrze. Co przemawia za tym, że ludzie bardzo chętnie wybierają mieszkania z rynku wtórnego? Po pierwsze: cena. Nieruchomości z drugiej ręki są stosunkowo tańsze od tych nowych. Poza tym, w mieszkaniu z rynku wtórnego można się urządzić szybciej i taniej. Urządzenie nowego mieszkania to dodatkowe koszta i czas potrzebny na jego wykończenie. Takie problemy w dużym stopniu znikają w przypadku zakupu używanego mieszkania. Bardzo często bywa też tak, że mieszkania te mają doskonałą lokalizację oraz infrastrukturę w pobliżu, co nie zawsze można powiedzieć o nowych osiedlach.

Jak szukać mieszkania do kupienia?

Mieszkanie dla młodych
Rządowy program wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania mija z końcem 2018 roku. Obecny rząd skupi się teraz na wspomaganiu wynajmu, czemu służyć ma program Mieszkanie+. W związku z zaistniałą sytuacją program MdM przeżywa prawdziwy boom. Pula środków na rok 2017 skończyła się błyskawicznie. Jeśli oferta dewelopera jest dostosowana do wymogów programu Mieszkanie dla młodych, to można spodziewać się, że nie będzie miał on problemów z jego sprzedażą, bowiem takie mieszkania cieszą się zdecydowanie sporą popularnością.

Coraz mniej środków na mieszkania dla młodych

Do 50m2
Bezkonkurencyjne w tym aspekcie są mieszkania dwu- i trzypokojowe, których metraż nie przekracza 50, a rzadziej 60m2. W ostatnim czasie większe, np. czteropokojowe, mieszkania sprzedają się coraz łatwiej, ale jeszcze długo nie – jeśli w ogóle – osiągną takiej popularności jak ich mniejsze odpowiedniki. Idealne mieszkanie dla statystycznego Kowalskiego to dwupokojowe mieszkanie, którego cena nie przekracza trzystu pięćdziesięciu tysięcy złotych.

Share This