Zakup własnego mieszkania to długotrwały proces, na który składa się m.in. wybór lokalizacji, metrażu i w końcu – usługodawcy. Z podjęciem ostatecznej decyzji nie należy się spieszyć i dokładnie rozważyć wszystkie opcje. Bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie dewelopera. Podpowiadamy, o co zapytać przedsiębiorcę i jak sprawdzić jego wiarygodność.

Kryteria wyboru mieszkania

Na początku warto poświęcić czas na przemyślenie, w jakiej okolicy chcemy zamieszkać – czy bardziej zależy nam na szybkim i wygodnym dojeździe do centrum, czy wolimy ciszę, którą zagwarantują obrzeża miasta? Niezwykle istotny jest też metraż – powinniśmy wziąć pod uwagę to, czy planujemy powiększenie rodziny lub sprzedaż mieszkania w późniejszym czasie. Wówczas dobrze jest wybrać lokal rozkładowy, bez przechodnich pokoi. Co istotne, nie należy mocno sugerować się stawką za m². Deweloperzy ustalają je indywidualnie, w zależności od standardu wykończenia czy lokalizacji. Dlatego sama cena nie powinna być wyznacznikiem wartości zakupu.

Wiarygodność dewelopera

Wybór dewelopera jest co najmniej tak samo ważny jak wybór konkretnego mieszkania. Po przejrzeniu ofert, najlepiej zapoznać się z wcześniejszymi realizacjami usługodawcy, który nas zainteresował. Jeśli jest taka możliwość, warto też odwiedzić takie inwestycje i samemu sprawdzić, jak wyglądają budynki oraz teren wokół nich. Jeśli nie są utrzymane w porządku lub niedbale wykończone, może to być sygnał ostrzegawczy.
Dokumentem, o którego przedstawienie najlepiej poprosić dewelopera, jest prospekt informacyjny. Zawiera on kluczowe informacje o firmie, jej poprzednich inwestycjach, a co najważniejsze – również o tej realizowanej obecnie. Dzięki temu można dowiedzieć się między innymi, czy inwestor ma prawo własności działki, na której ma powstać mieszkanie oraz w jaki sposób budowa będzie finansowana. Ponadto z dokumentu dowiemy się o ewentualnych przyszłych inwestycjach na sąsiednich działkach, co ma niemałe znaczenie dla komfortu życia, jeśli w pobliżu planowane są duże budowy, np. centrum handlowego. Prospekt dostępny jest bez żadnych opłat, a jeśli jakieś informacje ulegną zmianie, deweloper jest zobowiązany do przedstawienia klientom aneksu.

Rozmowa z deweloperem

Poza przejrzeniem dokumentów, ważna jest również sama rozmowa z deweloperem. Nie wahajmy się dopytać o wszystkie nurtujące nas szczegóły. Wszystkie wpływają na końcową wartość mieszkania i komfort życia. Ważne jest m.in., ile budynek będzie miał pięter i klatek oraz w jaki sposób będzie wykończony z zewnątrz. Warto również poprosić o wizualizację budynku i jego otoczenia: placu zabaw czy planu parkingu. Zapytajmy o rodzaj ochrony (domofony, zamykana brama, ogrodzenie), o to, kto dostarcza usługi telekomunikacyjne oraz co dokładnie wliczone jest w koszt lokalu. Coraz więcej deweloperów, a wśród nich Mój Dom. S.A., oferuje tzw. wykończenie pod klucz. Wówczas do ceny mieszkania nie trzeba doliczać opłat za materiały oraz szukać i doglądać firmy remontowo – budowlanej. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, należy dopytać o specyfikację wykończenia wnętrz.

Share This