Szukając mieszkania naprawdę trzeba się postarać, aby nie znaleźć dla siebie czegoś odpowiadającego naszym oczekiwaniom. Niezależnie od tego czy szukamy mieszkania na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Rynek nieruchomości w Polsce jest obecnie na takim etapie, że trudniej mieszkania nie znaleźć, niż znaleźć.

Każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy – bywają przypadki, że szukając mieszkania na rynku pierwotnym trafiamy na okazję z rynku wtórnego, która nas zadowala i odwrotnie. Rynek pierwotny ma się w ostatnim czasie znakomicie i to jemu przyjrzymy się bliżej. Najbardziej atrakcyjne mieszkania w najbardziej atrakcyjnych dzielnicach sprzedają się bardzo dobrze (nie mówimy tu o mieszkaniach luksusowych, będących poza zasięgiem statystycznego Kowalskiego). Kto je w takim razie kupuje?

W młodych siła

Najliczniejszą grupą, która decyduje się na zakup nowego mieszkania są Polacy w wieku 25-35 lat, którzy wchodzą w etap usamodzielniania się. Jedni usamodzielniają się szybciej, drudzy nieco później, ale znakomita większość w tej grupie obywateli szuka i kupuje nowe mieszkanie, z przeświadczeniem, że będzie im ono służyło przez długi czas. Jeśli decydują się wziąć kredyt, najczęściej jest to kredyt nawet na kilkadziesiąt lat, więc wychodzą z założenia, że lepiej osiedlić się na nowym osiedlu.

Zobacz jakie mieszkania sprzedają się najlepiej

Także młode rodziny z dziećmi dbając o komfort swoich pociesz częściej wybierają oferty mieszkań od dewelopera. Taki obrót spraw spowodowany jest także możliwością późniejszej sprzedaży nowszego mieszkania za wyższą kwotę. Dla młodych przeszkody nie stanowią osiedla zlokalizowane na obrzeżach miast, bo są oni raczej zmotoryzowani, a to częściej oznacza nowe mieszkanie w rozsądnej cenie.

Uczciwą pracą…

W nowych mieszkaniach gustują także ci, którzy wspinają się po szczeblach kariery zawodowej zarabiając coraz więcej. Chętnie poprawiają sobie standard życia lub decydują się na zakup drugiego mieszkania i traktują to jako inwestycję lub dodatkowy dochód. Zauważalny jest także odsetek seniorów, którzy sprzedają lub przepisują na potomków swoje mieszkania często stare, ale w bardzo dobrych lokalizacjach i przenoszą się do nowych mieszkań, oddalonych nieco od hałaśliwych centrów miast. Nowe osiedla w cichych dzielnicach z dużą ilością zieleni zamieszkałe głównie przez osoby starsze nie jest takim niecodziennym widokiem w wielu polskich miastach.

Jak szukać mieszkania do kupienia?

Skoro o samych inwestycjach mowa, to nieco zamożniejsza grupa klientów, która decyduje się na zakup drugiego mieszkania pod wynajem także w znakomitej części sięga po ofertę deweloperów. Mieszkanie nowe jest wynająć przecież znacznie łatwiej. Agenci nieruchomości zauważają w ostatnim czasie, że rośnie grupa Polaków pracujących zagranicę, którzy kupują mieszkania w kraju nie decydując się jeszcze na powrót. Traktują to jako miejsce, do którego będą mogli wrócić po emigracji zarobkowej na obczyźnie.

Rynek nieruchomości zmienia się tak błyskawicznie, że trudno wskazać jedną stałą grupę, która dokonuje zakupów tylko i wyłącznie mieszkań z rynku pierwotnego. Klienci deweloperów to zróżnicowana grupa, a jej preferencje wciąż się zmieniają.

Share This