O kupnie swojego mieszkania marzymy przez wiele lat. Jest to niejednokrotnie największa inwestycja, jaką dokonujemy przez całe nasze życie. Warto więc podejść do niej z odpowiednią wiedzą. Eksperci z Grupy Deweloperskiej Geo, firmy z 30-letnim doświadczeniem, opowiedzą nam o najczęstszych problemach, które pojawiają się wraz z kupnem pierwszego mieszkania deweloperskiego.

Cena nieruchomości to nie wszystko
Wiele osób przegląda oferty nieruchomości i traktuje podaną w nich cenę za ostateczną kwotę, jaką przyjdzie im zapłacić za nabycie nowego lokum. Zapominają o tym, że do ceny mieszkania deweloperskiego należy doliczyć jeszcze chociażby opłatę notarialną, która może wynieść od 100 do nawet ponad 4 tys. zł.

Otrzymanie kredytu
Niestety niewiele osób może pozwolić sobie na kupno mieszkania bez wcześniejszego zaciągnięcia kredytu. W 2017 roku niektóre banki podniosły kwotę uznawaną za wkład własny, która wcześniej nie przekraczała 10%, a aktualnie wynosi aż 20%.

Pomocny okazuje się być tutaj rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Od wielu lat cieszy się on niesłabnącą popularnością i z każdym kolejnym cyklem jest on udoskonalany. Dzięki niemu możliwe jest otrzymanie funduszy, które będą stanowić wkład własny do kredytu hipotecznego pobieranego w banku. Jest to świetna pomoc dla osób, które kupują swojego pierwsze mieszkanie deweloperskie lub z rynku wtórnego. Aby zakwalifikować się w programie Mieszkanie dla Młodych wystarczy mieć mniej niż 36 lat.

Zbyt pochopne decyzje
Często młode osoby, które niedawno założyły rodzinę, chcą jak najszybciej wprowadzić się do swojego mieszkania. Nie poświęcają odpowiednio dużo czasu na określenie własnych preferencji dotyczących np. lokalizacji czy rozkładu pomieszczeń w mieszkaniu deweloperskim. Z góry zakładają, że nowe i własne lokum, bez względu na okoliczności, zawsze będzie lepsze niż wynajmowane. Nie zawsze jednak będzie to prawdą. Zanim zaczniemy planować zakup mieszkania utwórzmy listę, na której zawrzemy nasze oczekiwania względem nowej nieruchomości. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czego tak naprawdę szukamy i jakie lokum będzie dla nas idealne.

Na stronie geogrupa.pl znajdziemy kontakt do agentów nieruchomości, którzy pomogą nam dopasować mieszkanie do naszych potrzeb.

Brak funduszy na kryzysowe sytuacje
Kupując mieszkanie deweloperskie nie musimy obawiać się tego, że chwilę po podpisaniu umowy spadnie na nas fala nieoczekiwanych wydatków związanych z remontem. Warto jednak posiadać z tyłu głowy przeświadczenie o tym, że nie wszystko musi się w naszym życiu układać zawsze tak, jak teraz. Bądźmy gotowi na to, że np. stracimy pracę lub będziemy musieli zainwestować środki finansowe w naprawę samochodu. Decydując się na kredyt posiadajmy oszczędności, które w kryzysowym momencie pozwolą nam spłacić kolejną ratę.

Share This