Prędzej czy później praktycznie każdy z nas znajdzie się w sytuacji, gdy będzie chciał lub musiał wyprowadzić się z domu rodzinnego lub wynajmowanego mieszkania, aby zakupić własne wymarzone cztery kąty. Jest to w życiu każdego człowieka jedna z najważniejszych decyzji. Kupno mieszkania – nieważne czy z rynku pierwotnego, czy wtórnego – to nie zakup samochodu, który można wymienić po roku użytkowania. Przy wyborze mieszkania trzeba poczynić więcej wysiłku, poświęcić mnóstwo czasu i dobrze się do tego przygotować.

Idea biura nieruchomości czy instytucja agenta nieruchomości (pośrednika), powstała właśnie z myślą o tych wszystkich chętnych na zakup danej nieruchomości, którzy nie mają wystarczająco dużo czasu, nie znają rynku i boją się, że mogą zostać przez drugą stronę transakcji oszukani.  Czy warto jednak powierzać tak ważną decyzję jak zakup mieszkania pośrednikowi? Poniżej przedstawiamy kilka wad i zalet takiej sytuacji.

Czas

Załóżmy, że doskonale rozeznajesz się w sytuacji mieszkaniowej w mieście, w którym zdecydowałeś się kupić mieszkanie, a rynek deweloperski nie ma przed tobą tajemnic. Wiesz dobrze, w jakiej dzielnicy chciałbyś zamieszkać, a w jakiej na pewno nie kupisz mieszkania, choćby było tańsze o połowę. Ustaliłeś na przykład z partnerką wszystkie szczegóły dotyczące nowego lokum – parametry i limit ceny, jaką jesteście w stanie za nowe mieszkanie zapłacić.

Teraz zaczyna się mozolne i dokładne przeglądanie ofert, bo wybór jest spory i tak naprawdę trudno się zdecydować. Gdy już wyselekcjonujesz kilka najlepszych według ciebie propozycji, kontaktujesz się z biurem sprzedaży dewelopera i umawiasz się na oglądanie mieszkań. W końcu wybieracie to jedno jedyne własne M. Teraz czas na negocjacje, załatwienie wszystkim formalności, obsługa prawna, podpisanie umowy i dopiero możecie odebrać klucze do mieszkania.

Pomyśl, ile czasu zaoszczędzisz, powierzając te wszystkie czynności pośrednikowi, dołączając do całego procesu na końcu, aby zaakceptować wybraną przez niego najbardziej pasującą ofertę? Sporo, prawda?

Od czego zacząć szukanie wymarzonego mieszkania? 

Komfort

Ale przecież nie każdy jest ekspertem rynku nieruchomości, bo mieszkania nie kupuje się codziennie. Drugą zaletą wynajęcia pośrednika nieruchomości przy zakupie własnej nieruchomości jest przekonanie, że przekazujemy tak ważne dla nas sprawy i decyzje w ręce profesjonalisty. To, czy dany pośrednik lub biuro nieruchomości może szczycić się mianem profesjonalisty weryfikuje oczywiście rynek i bez problemu można zasięgnąć informacji o tym, czy warto zdać się właśnie na tę osobę.

Pośrednik pomaga nam na każdym etapie operacji. Nawet jeśli nie do końca nasze oczekiwania są sprecyzowane, dzięki znajomości rynku ekspert szybko skieruje nas na odpowiednie tory i wybierze najbardziej pasujące nam oferty, o których nawet nie mieliśmy pojęcia. Jako osoba bardzo dobrze orientująca się w warunkach panujących w tej branży, pośrednik wie lepiej od nas, czego przy wyborze mieszkania unikać, a na co zwracać szczególną uwagę.

O wiele większe doświadczenie od nas pozwala mu na niepopełnienie podstawowych błędów, na które bylibyśmy narażeni jako nowicjusze i osoby słabo zorientowane w sytuacji. Pośrednik może też przeprowadzać negocjacje cenowe z drugą stroną transakcji.

Obsługa prawna

Pośrednicy nieruchomości są bardzo często doskonale zorientowani w przepisach prawnych, których znajomość okazuje się przy zakupie mieszkania niezbędna. Z racji tego, że działa w tej branży na co dzień, zna przepisy dotyczące nieruchomości, które przecież co jakiś czas się zmieniają i zwykłemu człowiekowi trudno byłoby się w tym zorientować. Pośrednik pomoże także przy uzgadnianiu warunków umowy ze sprzedawcą i jej konstruowaniu. Nie powinien także odmówić załatwienia formalności u notariusza. Jak widać, ważnych kwestii jest sporo, warto mieć kogoś, kto będzie czuwał nad tym wszystkim.

Zobacz najciekawsze inwestycje mieszkaniowe w Gdańsku

Profesjonalizm lub jego brak

Rynek jest duży, więc można napotkać na nim profesjonalistów jak i tych, którzy z profesjonalizmem nigdy nie mieli do czynienia. Trafiając na takiego pośrednika stracimy tylko czas, nerwy i co najważniejsze – pieniądze, które w przypadku złego wykonania usługi będzie trudno odzyskać. Najlepiej przed wyborem pośrednika sprawdzić, czy posiada on licencję. To powinno już na pierwszym etapie odsiać podmioty, co do których mamy wątpliwości.

Prowizja

To główny argument za tym, aby nie korzystać z usług biura nieruchomości. Prowizja pośrednika to zazwyczaj około 2% wartości nieruchomości. Trzeba się zastanowić, czy czas zaoszczędzony na wszystkich sprawach dotyczących zakupu mieszkania wart jest tej ceny. Na to każdy musi sobie jednak odpowiedzieć sam.

Share This