Chcesz zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego? Do wyboru jest szeroka gama lokali w nowo realizowanych inwestycjach w wielu miastach w kraju. O czym należy pamiętać, decydując się na lokal od dewelopera?

Zakupienie mieszkania jest często najważniejszą decyzją w życiu, która niesie ze sobą również poważne koszty. W związku z tym nigdy nie powinna być również podejmowana pochopnie – każdy, nawet najmniejszy detal musi być dokładnie przemyślany.

Poszukujemy najlepszego mieszkania od dewelopera

Pierwszym krokiem do zamieszkania we własnym „M” jest znalezienie odpowiedniego lokum. W tym celu warto poprzeglądać oferty różnych deweloperów, które możemy znaleźć na ich stronach internetowych. Należy przy tym nastawić się na dość długi czas oczekiwania na odebranie nieruchomości, chyba że uda nam się trafić na okazję – mieszkanie na osiedlu już oddanym do użytku.

Sprawdzamy rzetelność dewelopera

Przed zdecydowaniem się na zakup mieszkania, warto dokładnie sprawdzić, kto je sprzedaje. Chociaż obecnie praktycznie każdy warszawski deweloper jest w stanie zapewnić swoim klientom bezpieczeństwo i rzetelność, warto pamiętać o przysłowiu, że przezorny jest zawsze ubezpieczony. Deweloper powinien przedstawić nam dokumentację taką jak prospekt informacyjny, pozwolenie na budowę i akt poświadczający prawo własności do gruntu, odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), zaświadczenia z US i ZUS-u.

Sygnowanie umowy z deweloperem

Z deweloperem sygnuje się kilka umów. Pierwsza z nich to umowa deweloperska, w której powinny znaleźć się zapisy o przeniesieniu prawa własności do konkretnego lokalu z dewelopera na klienta oraz dokładne informacje o samej nieruchomości. Jeśli nieruchomość jest już gotowa do użytku, można ją odebrać – warto zrobić to bardzo dokładnie, aby w porę zauważyć ewentualne niedociągnięcia ze strony dewelopera w wykonaniu lokalu. Na koniec przeprowadza się także formalności u notariusza, a także zakłada się księgę wieczystą nieruchomości. Jeśli była ona finansowana przez kredyt bankowy, wtedy ustanawia się również hipotekę na rzecz banku.

Share This