Znaczna część młodych ludzi w Polsce marzy o własnym mieszkaniu, lecz niestety często nie jest to możliwe z wyniku posiadania niezbyt dobrze płatnego zawodu, małego stażu pracy czy też „śmieciowej” umowy. W takich sytuacjach można poprosić o pomoc rodziców, aby razem z nami wzięli kredyt, dzięki temu zdolność kredytowa oceniana jest wspólnie.

Warunki jakie muszą spełniać rodzice

Zasady są tutaj takie same jak przy braniu normalnego kredytu. Rodzic musi spełniać podstawowe warunki banku, tj. wykazanie swoich dochodów, wykazanie swoich bieżących i przeszłych kredytów oraz historii spłat. Rodzice muszą również liczyć się z tym, że będą zobowiązani do podpisania innych usług dodatkowych w danym banku, np. założenie konta. Trzeba pamiętać, że rodzice nie tylko podnoszą naszą zdolność kredytową, ale stają się jednocześnie współkredytobiorcami (porównaj najtańsze kredyty mieszkaniowe).

Czy wiek rodziców ma znaczenie?

Tak, wiek ma znaczenie. Banki mają z góry określoną granicę wiekową. Liczy się wiek rodzica w momencie spłaty ostatniej raty kredytu. Większość banków ma podobną granicę wiekową i jest to na poziomie 70-75, a rzadko kiedy na poziomie 80 lat. Można z tego wywnioskować to, że jeżeli rodzice będą chcieli wziąć kredyt w wieku 60 lat, to mogą go spłacać od 10 do 15 lat. Analogicznie jak w przypadku zwykłego kredytu – im mniej lat, tym większa rata, ale przez to odsetki w rachunku końcowym są mniejsze.

Czy można odpisać rodziców od kredytu?

Można pod warunkiem, że będziemy sami w stanie spłacać raty, oraz udowodnimy to bankowi. Wyrażenie chęci takiej czynności wiąże się z tym, że bank na nowo będzie sprawdzał nasze możliwości. Jeżeli bank uzna, że młoda osoba jest już zdolna kredytowo to nie będzie problemu z wypisaniem rodziców z kredytu. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o odłączenie rodziców i dodaniu aneksu do umowy istnieje również możliwość wydłużenia okresu kredytowego.

Czy rodzice muszą być właścicielami kupionego mieszkania?

Nie muszą. Rodzic może być nam potrzebny tylko do tego, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową i być w stanie zaciągnąć kredyt, a potem żeby móc go spłacać. Oznacza to, że mieszkanie w pełni może należeć do dziecka.

Czy warto brać kredyt mieszkaniowy wspólnie z rodzicami?

Na pewno warto, ale trzeba się nad tym bardzo poważnie zastanowić, i odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcemy wciągać rodziców w swoje kredyty. Wizja własnego mieszkania dla młodego człowieka jest bardzo przyjemna, ale trzeba wiedzieć, że biorąc kredyt bierzemy na siebie, i w tym przypadku też na swoich rodziców, bardzo dużą odpowiedzialność.

 

 

 

Share This