Kto nie marzy o własnym mieszkaniu? Posiadanie swojego lokum to jeden z głównym życiowych celów człowieka w nowoczesnym świecie. Marzą o nim Polacy, marzą Włosi, marzą też Japończycy. Problem w tym, że jednych na nie stać, a drudzy nigdy nie dostąpią zaszczytu mieszkania we własnych czterech ścianach.

Nie trzeba być wnikliwym i nad wyraz spostrzegawczym obserwatorem codziennego życia Polaków, aby dostrzec, że nasze społeczeństwo się bogaci. Widać to gołym okiem, a niedowiarki mogą sięgnąć po oficjalne statystyki. Średnia i minimalna płaca w Polsce nie maleje, a wzrasta. I choć tempo nie jest zastraszające, to obywatele naszego kraju mogą być spokojni – w najbliższym czasie nie zanosi się na zmianę tych tendencji.

Branża deweloperska także miewała się w przeszłości dużo gorzej. Mieszkańcy największych polskich miast odczuwają to najmocniej – nowych osiedli i bloków powstaje coraz więcej, a deweloperzy absolutnie nie narzekają na obecną sytuację na rynku nieruchomości. Jeśli tylko ktoś dysponuje środkami finansowymi na zakup własnego mieszkania, to ofert jest tyle, ile nie było nigdy wcześniej. Problem w tym, że takimi środkami dysponują nieliczni. Kogo w Polsce stać na własne mieszkanie?

Zdolni do zdolności

Sytuacja na rynku pracy nie jest najgorsza, ale nie jest też najlepsza. Mimo sukcesywnego, choć mozolnego wzrostu płac, największą jego bolączką wciąż jest niepewność pracowników co do utrzymania się na danym stanowisku. Zarobki także mamy jedne z najniższych w Europie, co powoduje, że myślenie o własnym mieszkaniu musimy odkładać na później, a w bardzo wielu przypadkach to później oznacza nie-wiadomo-kiedy.

Mieszkanie Plus – pytania i odpowiedzi

Polacy to wśród Europejczyków jeden z ostatnich narodów, który opuszcza rodzinne gniazdo i urządza się na swoim. Sytuacja ta nie jest bynajmniej spowodowana lenistwem czy szczególnymi więzami rodzinnymi przeciętnego Polaka, a właśnie jego sytuacją finansową. Mówi się, że statystyka jest jak bikini – odsłania dużo, by zakryć to co najważniejsze. Oficjalne dane mówią, że średnia płaca w Polsce wynosi 3,900 złotych. W rzeczywistości wygląda to niestety jeszcze gorzej, bowiem brana pod uwagę średnia uwzględnia zarobki nawet prezesów firm, którzy miesięcznie inkasują dziesiątki tysięcy złotych.

Znakomita większość obywateli naszego kraju nie zarabia więcej niż trzy tysiące złotych na rękę, co nie ułatwia starania się o kredyt na zakup nowego mieszkania. Zostawmy tych, których stać na taki zakup bez pomocy banków, bo ich liczba oscyluje w granicach błędu statystycznego. Ceny mieszkań czy to na rynku pierwotnym czy wtórnym też nie należą do najniższych, a przez lata – mimo zapowiedzi z różnych stron – nie zmalały jakoś znacząco.

Oczywiście sytuacja w każdym mieście jest inna – te mniejsze, liczące do stu tysięcy mieszkańców, będą miały oczywiście niższe ceny mieszkań, ale z drugiej strony zarobki tam też są niższe niż ma to miejsce w największych miastach Polski. Rządowe programy pomocowe też niewiele w tej sytuacji zmieniły, mimo dopłat nadal na mieszkanie było stać tych, którzy poradziliby sobie bez rządowego wsparcia.

Jakie mieszkania sprzedają się najlepiej?

Na swoje mieszkanie może sobie pozwolić rodzina, której członkowie zarabiają powyżej trzech tysięcy złotych. To najbardziej jaskrawy przykład. Pamiętajmy bowiem, że życie to nie tylko spłacanie raty kredytu, a także masa innych wydatków. Osoby, które chcą kupić swoje mieszkanie w pojedynkę, są na jeszcze gorszej pozycji. Liczby z roku na rok są coraz bardziej pozytywne, ale wciąż wielu Polaków nie może zdobyć rzeczy w naszych czasach bardzo pożądanej, czyli zdolności kredytowej.

Share This