Bezprecedensowy kryzys epidemiczny, a co za tym idzie także gospodarczy, wywrócił do góry nogami niejedną strategię inwestycyjną. W niespokojnych czasach do łask wraca gotówka, ale na dłuższą metę indywidualni inwestorzy i tak szukają tzw. safe haven, czyli bezpiecznych przystani. Za taką od wielu już lat uchodzą nieruchomości. I choć wiosną 2020 roku rynek przeżył spore tąpnięcie, to trudno się spodziewać jakiegoś drastycznego spadku popytu. Doskonale widać to w stolicy Górnego Śląska. Mieszkania na sprzedaż w Katowicach, szczególnie te z rynku pierwotnego, nadal stanowią naturalny kierunek inwestycyjny i cieszą się dużym zainteresowaniem nabywców.

Chwilowa zadyszka

Spodziewana recesja w polskiej gospodarce teoretycznie powinna fatalnie odbić się na kondycji rynku mieszkaniowego. Wiele jednak wskazuje na to, że osoby, które liczą na znaczne spadki cen, nie doczekają się takiego scenariusza. Póki co nie widać żadnych nerwowych ruchów ani po stronie deweloperów, ani właścicieli mieszkań z rynku wtórnego. Ceny pozostają stabilne.

Liczba transakcji na rynku mieszkaniowym w samym środku koronakryzysu, czyli w kwietniu, była zdecydowanie niższa w ujęciu rok do roku, ale to w mniejszym stopniu wynikało z przyczyn ekonomicznych. Potencjalni nabywcy po prostu zostawali w domach dbając o swoje zdrowie i tym samym odkładając plany inwestycyjne na później. Możliwość dokładnego obejrzenia mieszkania w Internecie nigdy w 100% nie zastąpi osobistych oględzin.

W maju natomiast deweloperzy zaczęli stopniowo odnotowywać powolny wzrost zainteresowania swoimi ofertami. Szczególnie dotyczy to tych firm, które realizują te najciekawsze i najbardziej pożądane inwestycje na górnośląskim rynku. Przykładem może być Pierwsza Dzielnica, czyli nowe osiedle mieszkaniowe w Katowicach, powstające przy ulicy Góreckiego, nieopodal osiedla Koszutka.

Pierwsza Dzielnica to najnowszy projekt w portfolio znanego śląskiego dewelopera, firmy TDJ Estate. Osiedle będzie charakteryzować się nowoczesną, minimalistyczną architekturą, znakomicie wpisując się w okoliczną zabudowę. Twórcom projektu (osobiście odpowiadał za niego jeden z najbardziej rozchwytywanych polskich architektów, Przemo Łukasik) bardzo zależało na tym, aby osiedle stało się kluczowym elementem strategii rewitalizacji tej części miasta i przywrócenia jej charakteru mieszkalnego.

Dobry czas na inwestycję w nieruchomości

Mieszkania na sprzedaż w Katowicach, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, są teraz wyjątkowo łakomym kąskiem dla indywidualnych inwestorów – niekoniecznie tych, którzy szukają lokalu dla siebie, ale raczej na wynajem długo- i krótkoterminowy. Taka inwestycja jest bardzo bezpieczna, ponieważ trudno się spodziewać, aby w najbliższych latach ceny nieruchomości znacząco spadły – będzie raczej odwrotnie.

Mieszkanie stanowi bardzo interesującą alternatywę dla innych, równie bezpiecznych aktywów inwestycyjnych, jak złoto oraz depozyty bankowe. Szczególną uwagę zwracamy na te drugie, ponieważ to one są pośrednio powodem, dla którego coraz więcej osób decyduje się ulokować swój kapitał w mieszkaniu. Skąd ten wniosek?

Jesteśmy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych. Z jednej strony działa to na korzyść posiadaczy kredytów w złotówkach, ale z drugiej całkowicie podważa sens trzymania oszczędności na rachunkach bankowych. Realne oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych jest obecnie ujemne. Nie dziwi zatem, że osoby dysponujące sporą gotówką szukają sposobu zarówno na jej pomnożenie, jak i długoterminowe zabezpieczenie przed nieuchronną inflacją. W tę strategię idealnie wpisują się właśnie mieszkania na sprzedaż w Katowicach.

Rozważając taką inwestycję, warto podjąć decyzję właśnie teraz. Ceny nieruchomości delikatnie spadły, ale ten stan długo się nie utrzyma. Poza tym nie zapominajmy, że najatrakcyjniejsze mieszkania, a więc te o największym potencjalne inwestycyjnym, sprzedają się praktycznie na pniu – znów dobrym przykładem będzie tutaj Pierwsza Dzielnica, która ma potencjał, aby zostać katowickim hitem sprzedażowym.

O osiedlu Pierwsza Dzielnica

Pierwsza Dzielnica to jeden z najciekawszych projektów deweloperskich realizowanych w ostatnich latach w Katowicach. W ramach pierwszego etapu inwestycji powstają trzy 12-kondygnacyjne budynki z łącznie 256 mieszkaniami. Najwyższe piętra zajmą penhouse’y o metrażach od 102 do aż 231 metrów kwadratowych. Dolne kondygnacje zajmą natomiast różnego rodzaju lokale usługowe i sklepy.

Mieszkańcy będą mieć do swojej dyspozycji między innymi podziemny parking, pralnię czy strefę coworkingową. Osiedle jest bardzo korzystnie zlokalizowane – blisko ścisłego centrum Katowic, ale jednocześnie w otoczeniu atrakcyjnych terenów do rekreacji.

Zakończenie pierwszego etapu budowy osiedla zaplanowano na III kwartał 2021 roku. Biuro sprzedaży mieści się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym przy pl. Sławika i Antalla 1. Więcej szczegółów na temat inwestycji można znaleźć na jej oficjalnej stronie internetowej – www.pierwszadzielnica.pl.

Share This