Mała, ciasna, ale własna. Dla wielu Polaków to właśnie kawalerka jest symbolem spełnienia marzeń o swoim pierwszym prywatnym mieszkaniu. Przeprowadzka do pomieszczenia często mniejszego niż 40m2 to dla niektórych nie lada wyzwanie. Umiejętność dostosowania się do nowych warunków jest kluczowa, aby spędzanie w nim czasu było przyjemnością. Co zrobić, by tak się stało? Wystarczy pomysł i odrobina chęci.

1. Mniej znaczy więcej
Mieszkałeś z rodzicami albo ze znajomymi ze studiów w dużym mieszkaniu i dostałeś klucze do wymarzonej kawalerki. Przed Tobą niełatwa operacja jej urządzenia. Zaczynasz pakować wszystkie swoje rzeczy i… Jakoś tego dużo, prawda? No właśnie. Pierwszym krokiem przed przekroczeniem progu nowego mieszkania powinna być rewizja osobista. Sprawdź, czy na pewno wszystkie stare rzeczy, ubrania i urządzenia, które spakowałeś będą potrzebne Ci w nowych czterech ścianach.

2. Kolory
Wydaje Ci się, że jakoś mało tu miejsca? Jak pozbyć się tego wrażenia? Niech w stylizacji Twojego nowego mieszkania dominują jasne kolory. One sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się być bardziej przestronne. Ściany pozostaw białe, albo nadaj im inną ciepłą barwę. Podłoga także nie może zbytnio odbiegać kolorystycznie od reszty wystroju. Zastanów się nad najlepszym rozwiązaniem albo sięgnij po poradę u specjalisty.

Zobacz również: Wymarzone mieszkanie – od czego zacząć poszukiwania?

3. Harmonia

Skoro o przestronności mówimy, to wystrój mieszkania też powinien taki być. Ze względu na mały metraż, jaki masz do dyspozycji, bardzo ważne jest przede wszystkim to, aby był on jednolity. Oczywiście nie wszystkie elementy wystroju muszą być tego samego koloru, ale jak już się na coś zdecydujesz, warto trzymać się tego do końca. Jeśli stół, sofa i meble kuchenne będą w zupełnie nie pasujących do siebie kolorach, osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego. Pomijając już wątpliwy walor wizualny.

4. Kąt do spania
Sypialnia to najważniejsza część każdego mieszkania. Jeśli chodzi o jej aranżację, to w kawalerce nasze możliwości ograniczone są do minimum, ale nie znaczy to, że jesteśmy bez szans. Co prawda klasyczne łóżko nie wchodzi w grę, ale rozkładana sofa pełniąca także jego rolę już jak najbardziej. Idealnie sprawdzi się w tej roli klasyczny narożnik. Gdy zdecydujesz się na prostą kanapę, pamiętaj, aby nie stawiać jej na środku pokoju. Zajmie zdecydowanie za dużo miejsca.

5. Chowaj to!
Urządzając kawalerkę z głową dobierz meble. Te, na które się zdecydujesz będziesz musiał równie mądrze rozlokować. Zapomnij o komodach, szafkach czy dużych meblościankach. Najlepszym wyjściem w mniejszych kawalerkach będą duże szafy wnękowe z przesuwanymi drzwiami. Jeszcze lepiej, gdyby były robione pod zabudowę. To pozwoli Ci na wykorzystanie każdego metra mieszkania. Dzięki temu będziesz miał też wiele rzeczy w jednym miejscu, a zaoszczędzone miejsce wykorzystasz w inny sposób.

Zobacz również: Czas ogrodzonych osiedli mija?

6. Wykorzystaj ściany
W kawalerce bardziej niż w mieszkaniach o większych metrażach warto wykorzystać ściany. Wiszące designerskie półki na książki czy przeróżne drobiazgi to kolejne wolne miejsce na podłodze. Dobrze dobrane półki nadadzą mieszkaniu zupełnie innego charakteru.

Kawalerkę można urządzić ze smakiem i sprawić, że stanie się ona miejscem zarówno przestronnym, jak i przytulnym. Pomysłów na to jest nieskończenie wiele, a najważniejsze na końcu i tak jest to, abyś dobrze się w niej czuł. Niezależnie od tego, co gdzie postawisz i jakimi kolorami zechcesz się otaczać.

Share This