Czasy się zmieniają, a inwestowanie w nieruchomości wciąż pozostaje jednym z najbardziej efektywnych sposobów lokowania kapitału. Inwestować można na wiele sposobów, a w Polsce coraz więcej ludzi decyduje się właśnie na inwestycje w nieruchomości. Rynek nieruchomości przechodzi różne fazy, wiąże się z oczywistym ryzykiem, ale nadal jest jednym z najpewniejszych sposobów na zarobek.

Mieszkanie na wynajem
Jeśli słyszymy, że ktoś inwestuje, najczęściej przychodzi nam na myśl właśnie inwestycja w nieruchomości bądź ziemię. Jeśli słyszymy, że ktoś inwestuje w nieruchomości, pierwsze co przychodzi nam do głowy, to właśnie kupno mieszkania z chęcią późniejszego wynajęcia. I nie ma się absolutnie czemu dziwić, bo to najpopularniejszy sposób inwestycji na rynku nieruchomości. Coraz więcej osób decyduje się na zakup lokalu mieszkalnego wiedząc, że nie zamieszka w nim ani jednego dnia. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce oczywiście na rynku pierwotnym. Nowy właściciel lokuje swoje oszczędności w taki zakup, by potem czerpać z tego o wiele wyższe zyski niż na przykład w przypadku trzymania takich środków finansowych na lokacie w banku.

Nikogo nie dziwi już też zakup mieszkania na wcale niemały kredyt z natychmiastową decyzją o wynajęciu. Taki sposób ma wiele plusów, a największym jest spłata kredytu zaciągniętego na mieszkanie przez najemców. Oczywiście jest to transakcja obarczona dużo większym ryzykiem niż ta, w której kupujemy mieszkanie za oszczędności, bo warunkiem jest tutaj znalezienie najemców. Żeby tak się stało, mieszkanie musi być nowe lub w bardzo dobrym stanie, dzielnica musi być atrakcyjna i dobrze skomunikowana, a przede wszystkim najlepiej związać się z najemcami jak najdłuższą umową.

Zobacz: mieszkania dla letników w Gdańsku

Mieszkanie jako hotel
Drugim sposobem, który w kraju nad Wisłą zyskuje na popularności jest wynajem krótkoterminowy. Nie zdarza się to w Polsce jeszcze na taką skalę jak pierwsza opisana przez nas opcja, ale coraz częściej można spotkać się z takim terminem i takimi ogłoszeniami, szczególnie w miastach atrakcyjnych turystycznie. Polega ona na zakupieniu mieszkania i wynajmowania go na doby, tak jak ma to miejsce w przypadku hoteli. Naszą konkurencją byłyby hotele i hostele. Tutaj możemy liczyć na większą stopę zwrotu niż w przypadku wynajmu długoterminowego, ale takie działanie wymusza zagospodarowanie większej ilości czasu ze względu na dużą rotację najemców.

Najemcami najczęściej będą letnicy lub pracownicy przebywający w delegacji. Coraz częściej przy ofertach wynajmu znajdziemy adnotację, że mieszkanie można wynająć w okresie od października do czerwca, bowiem w lato lokal przygotowywany jest pod wynajem krótkoterminowy, a wtedy obowiązują już inne stawki.

Apartamenty
Taka sama sytuacja ma miejsce na rynku lokali o wyższym standardzie. Najczęściej spotykana praktyka to wykup luksusowych apartamentów i przekształcenie ich w całoroczny hotel. Taki system nosi nazwę condo hotel. Rekordy popularności taka forma osiągnęła w Stanach Zjednoczonych, w Polsce jeszcze raczkuje, ale wzrost tego typu usług był widoczny szczególnie przed EURO 2012. Była to odpowiedź na większe zapotrzebowanie dostępności bazy hotelowej. Jak można się spodziewać, najwięcej condo hoteli powstaje w miejscach turystycznych – w miastach i miejscowościach nadmorskim oraz w górach. Przy dobrej koniunkturze i odpowiedniej strategii oraz atrakcyjnej lokalizacji możemy także liczyć na zadowalającą stopę zwrotu.

Podnajem
Czyli wynajęcie mieszkania od właściciela w celu ponownego wynajęcia go drożej. Proste? Proste. Metoda nie tak bardzo popularna jak pozostałe, ale jak najbardziej na naszym rynku obecna. Nie wymaga to wielkich nakładów finansowych, wystarczy żyłka biznesmena i dobre negocjacje. Ryzyko poniesienia strat także jest mniejsze, ale muszą być w tym wypadku spełnione dwa warunki. Przede wszystkim odpowiedni zapis musi pojawić się w naszej umowie z właściciel mieszkania. Musi on wiedzieć, że nosimy się z zamiarem podnajmu. W przeciwnym razie będzie to działanie niezgodne z prawem. Drugi warunek to znalezienie podnajemcy i związanie się z nim odpowiednio długą umową. Dzięki temu jeszcze bardziej zminimalizuje się ryzyko strat finansowych.

Sposobów jest wiele, każde wiąże się z ryzykiem mniejszym lub większym, ale porównując do innych segmentów rynku, rynek nieruchomości jest dosyć stabilny. Oczywiście branża może przeżywać wahania, ale biorąc pod uwagę okres na przykład dziesięcioletni, nieruchomość nie powinna stracić na wartości. Każdą taką operację warto jednak przed podjęciem działań dokładnie przeanalizować.

Share This