Jeszcze kilka lat temu architekci i projektanci budynków mieszkalnych oraz przemysłowych i gospodarczych przywiązywali zbyt małą uwagę do właściwości termoizolacyjnych projektowanych domów i obiektów budowlanych. Także osoby wybierające spośród gotowych projektów architektonicznych lub też korzystające z usług biur i pracowni architektonicznych w celu stworzenia indywidualnego projektu, nie zwracały często uwagę na przewidywany bilans energetyczny, wysokość strat cieplnych oraz ilość energii cieplnej, jaką dostarczyć trzeba w skali roku do budynku w celu utrzymania w nim odpowiedniej temperatury.

Zaniedbania poczynione na etapie projektowania lub budowy obiektów budowlanych prowadziły w konsekwencji do sytuacji, w których właściciele tych obiektów ponosić muszą zawyżone koszty ogrzewania, co powoduje wzrost stałych kosztów ponoszonych w związku z eksploatacją budynków. Stąd też od niedawna poszukuje się sprawdzonych i efektywnych sposobów pozwalających na poprawienie właściwości termoizolacyjnych budynków oraz zredukowanie kosztów ich ogrzewania.

Wraz z upływem lat pojawiają się także nowe materiały budowlane, które mają temu służyć, a czasem – zaczyna się wykorzystywać w tym celu znane już materiały, które do tej pory przeznaczano na zupełnie inne zastosowania. Na przestrzeni ostatnich lat materiałem budowlanym, który coraz częściej i powszechniej stosowany jest do ocieplania budynków staje się pianka poliuretanowa, która – jako izolacja natryskowa – odznacza się wieloma cechami i właściwościami czyniącymi ją szczególnie pożądanym materiałem termoizolacyjnym. Wśród wielu ekspertów w branży pianka ta uważana jest zresztą za lepszy wybór, aniżeli stosowane niegdyś powszechnie – wełna ociepleniowa (izolacyjna) oraz styropian ociepleniowy.

Izolacje natryskowe oferuje z roku na rok coraz to większa liczba podmiotów działających w branży budowlanej. Niektóre z nich specjalizują się wyłącznie w wykonywaniu izolacji cieplnych przy wykorzystaniu pianki poliuretanowej PUR, inne z kolei łączą tego rodzaju prace z pozostałymi usługami budowlanymi i remontowymi. Osoba stojąca przed wyborem firmy, której powierzy wykonanie izolacji natryskowych w swoim domu lub mieszkaniu, powinna zwrócić uwagę na kilka czynników, dzięki którym zminimalizuje możliwość nieprawidłowego wykonania izolacji przez wybraną firmę lub nierzetelnego albo nieterminowego wykonania przedmiotu umowy.

Przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na to, czy wybrana przez nas ekipa ma zarejestrowaną działalność gospodarczą oraz wystawia faktury VAT za wykonane usługi. Warto też podpisać pisemną umowę, w której wskazane będą prawa i obowiązki każdej ze stron. Przy wyborze firmy wykonującej izolacje natryskowe powinniśmy też bazować na opiniach jej dotychczasowych klientów, które powiedzą nam o jakości prac wiele więcej, aniżeli nawet niebudzące żadnych wątpliwości zapewnienia samej ekipy budowlanej. Należy też wziąć pod uwagę warunki gwarancji oferowane przez oferenta, a także uzyskać informację, jakich materiałów i sprzętu używa do wykonywania izolacji natryskowych.

Share This