Poznań to duże i atrakcyjne do zamieszkania miasto, nic więc dziwnego, że z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę właśnie tam. Posiadając stabilną pracę oraz oszczędności, większość z nich wkrótce zaczyna się także poważnie zastanawiać się nad zakupem własnego mieszkania. Jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż Poznań oferuje bowiem ich szeroki wybór, o różnym standardzie i lokalizacji.Wybór właściwego lokum jednak, wbrew pozorom, nie jest wcale łatwy. Przy zakupie musimy się bowiem kierować nie tylko emocjami, ale przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Na co należy zwracać szczególną uwagę kupując mieszkanie w Poznaniu?

Zanim podpiszesz umowę sprawdź, kto jest zameldowany w mieszkaniu

Kwestia meldunków jest bardzo często pomijana przy sprawdzaniu kwestii prawnych związanych z kupowanym mieszkaniem. To jednak błąd, gdyż chyba nikt z nas nie chciałby, aby w naszym mieszkaniu były zameldowane obce osoby. Co prawda sam meldunek nie daje osobie figurującej na liście zamieszkałych w danym budynku praw majątkowych do niego, ale może się wiązać z przykrymi dla nas konsekwencjami.

Osoba zameldowana w mieszkaniu może bowiem zgłosić pozostawienie w naszym mieszkaniu swoich rzeczy, a w konsekwencji, to my będziemy musieli udowadniać, że nasze przedmioty należą tylko i wyłącznie do nas. Aby takiej sytuacji uniknąć, do umowy kupna-sprzedaży mieszkania należy dołączyć zaświadczenie z urzędu miasta potwierdzające brak aktualnych meldunków. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że po zakupie nieruchomości tylko my będziemy w niej zameldowani.

Dowiedz się, czy mieszkanie nie jest obciążone umową najmu

Jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż Poznań to miasto, w którym wiele osób przeznacza swoje mieszkania także na wynajem. Bardzo niebezpieczną sytuacją dla kupującego nieruchomość jest natomiast obciążenie mieszkania ważną umową najmu. Oznacza to w praktyce, że poprzedni właściciel podpisał w przeszłości umowę wynajmu nieruchomości z innymi osobami. Jeśli jest ona w toku, dla nas to oznacza, że prawo do zamieszkania w interesującym nas mieszkaniu mają inne osoby.

Aby się przed tym uchronić należy, jeszcze przed podpisaniem umowy przedwstępnej, odwiedzić co najmniej kilka razy mieszkanie i sprawdzić, kto w nim realnie zamieszkuje. Warto także popytać sąsiadów, czy mieszkanie przypadkiem nie zostało wynajęte. Jeśli natomiast okaże się, że rzeczywiście mieszkanie było wynajmowane, w takim wypadku należy zadbać o przedstawienie przez właściciela dokumentu potwierdzającego rozwiązanie umowy najmu (tzw. protokół wydania pomiędzy właścicielem a najemcą).

Mieszkania na sprzedaż Poznań – pośrednictwo agencji

Kwestia meldunku i umowy najmu to dwa elementy, na które mało który kupujący mieszkanie zwraca uwagę. Jeśli jednak zależy nam by kupić mieszkanie bez obciążeń i móc w pełni cieszyć się z nowej inwestycji, zadbajmy o weryfikację także tych kwestii. Nie po to bowiem kupujemy nowe mieszkanie, by mieć później z nim problemy.

Decydując się na zakup mieszkania warto także korzystać z usług sprawdzonych agencji nieruchomości, które w razie potrzeby pomogą nam w rozwiązaniu problematycznych kwestii oraz wyjaśnią wątpliwości. Jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż Poznań – TabelaOfert.pl to sprawdzony portal z ogłoszeniami z Poznania, na którym znajdziemy aktualne oferty profesjonalnych pośredników w handlu nieruchomościami.

Share This