Co z tymi parkingami?

Nie trzeba być przenikliwym obserwatorem, by stwierdzić, że aut w naszych polskich miastach jest za dużo. Widać, to w wielkich aglomeracjach, ale również niedużych miejscowościach. Na wsiach taki widok paradoksalnie też już nie dziwi, ale tu akurat często nie chodzi o jakieś widzimisię, lecz o konieczność, ponieważ wiele terenów wiejskich “odłączonych” jest dosłownie od komunikacji publicznej.

Wracając jednak do miast, zastanówmy się, jak sobie poradzić z brakiem miejsc parkingowych? Denerwować się za każdym razem, gdy zmęczeni po pracy wracamy do domu i chcemy tylko odstawić samochód? Czy może wziąć porządnie sprawy w swoje ręce, decydując się na kupno bądź wynajem miejsca postojowego lub garażu? W internecie jest pełno ogłoszeń, informujących, że dostępne są garaże i miejsca postojowe do wynajęcia. To samo powiemy o kupnie, ale tu już oczywiście musimy przygotować się na większy wydatek. Na co więc się zdecydować? Postaramy się podpowiedzieć.

Garaż – kupić czy wynająć?

Dawniej garaż raczej nie wywoływał wielkiego poruszenia – ot, trzy ściany, dach i drzwi. Tak było w czasach, gdy po polskich drogach nie jeździło wiele samochodów, więc nieznane były ani korki, ani zatłoczone parkingi. To już jednak minęło, w związku z czym garaże są nie tylko drogie, ale i bardzo pożądane. W peryferyjnych dzielnicach nie ma z ich dostępnością tak dużego problemu, jak w centrum, gdzie często w tym obszarze panuje deficyt. To oznacza, że ich ceny wystrzeliły w górę, ale i tak schodzą na pniu!

Jeśli więc chcemy kupić garaż, musimy się przygotować na duże koszty i brak czasu do zastanowienia. Jeśli bowiem znajdziemy idealną ofertę, musimy szybko się decydować – zbyt długie zastanawianie się może sprawić, że ktoś – mówiąc kolokwialnie – sprzątnie nam go sprzed nosa.

Czy warto w ogóle kupować? Patrząc na to, ile kosztują – zdecydowanie nie, ale traktując garaż nie tylko jako miejsce postojowe, ale i inwestycję na przyszłość – zdecydowanie tak! Można być pewnym, że ich ceny w najbliższych latach nie spadną,  a raczej będą jeszcze wzrastać. To może wynajem garażu?

Alternatywą jest wynajem garażu, gdyż comiesięczne koszty nie uderzą po portfelu, jak jednorazowa kwota kupna. Ma to pewien sens, zwłaszcza jak mieszkamy w danym miejscu tymczasowo, ale raczej wiemy, że w przyszłości się wyprowadzimy – czy to na “swoje”, czy po prostu zmieniając dzielnicę. W takiej sytuacji wynajem się sprawdzi, bo podobnie jak mieszkanie, w którym mieszkamy kilka lat, ale nie na całe życie, zapisujemy w umowie najmu garażu okres odstąpienia (miesiąc, 2, 3 miesiące – zależy, jak porozumiemy się z wynajmującym).

Miejsce postojowe – taniej, ale czy lepiej?

Miejsca postojowe mogą być różnego rodzaju – pod gołym niebem, jak i w parkingach podziemnych. Te pierwsze nie kosztują dużo, ale miejmy świadomość, że tak naprawdę parkujemy, jak dotychczas, z tym że mamy pewność, iż zawsze nasze miejsce czeka na nas. Nie musimy się więc przejmować, że znów po powrocie do domu czekają nas długie poszukiwania lub oczekiwanie, aż jakieś miejsce się zwolni. Niestety – niezależnie od tego, czy wynajmiemy, czy wykupimy takie miejsce – nasz samochód nie jest ani chroniony przed warunkami atmosferycznymi (jakich w naszym klimacie od groma – deszcz, śnieg, grad, promieniowanie UV itd.), ani przed wandalami, którzy zechcą uszkodzić nasze auto. To drugie zagrożenie możemy jednak wyeliminować, wykupując miejsce parkingowe na placu strzeżonym.

A może parkingi podziemne?

Znacznie lepsze, ale też droższe są parkingi podziemne. Osoby kupujące mieszkania od deweloperów często mają je wykupione razem z lokalem, lecz w wielu sytuacjach muszą za to sporo dopłacić. Jeśli ktoś jednak zamierzamy spędzić pod danym adresem całe życie (lub chociaż większą jego część), to takie rozwiązanie jest jak najbardziej wskazane. Zdarza się też, że miejsca parkingowe w garażu podziemnym są wynajmowane i to doskonała opcja dla każdego, kogo nie stać na kupno garażu (bądź nie może go kupić ze względu na brak ofert), ale też nie zamierza wykupować miejsca parkingowego (być może z tego powodu, że w przyszłości planuje wyprowadzkę).

Niezależnie, jaką opcję wybierzemy, pewne jest jedno – zawsze lepiej, aby samochód znajdował się w miejscu chronionym, wolnym od wandali i zniszczeń powodowanych przez warunki atmosferyczne.

Share This