Pokaźne majątki rodzinne czy spadek po babci to marzenie wielu, ale szczęśliwy traf nielicznych. Wynajmowanie mieszkania przy zarobkach w okolicy średniej krajowej nie ułatwia uzbierania oszczędności na zakup nieruchomości za gotówkę. Jakie więc inne formy finansowania zakupu wymarzonego „M” są dostępne w Polsce? Przedstawiamy 3 najbardziej znane opcje kredytowania.

1. Kredyt hipoteczny

Najpopularniejszy sposób na zostanie właścicielem mieszkania to zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jednych przeraża wizja pętli kredytowej na szyi (a może trafniej – na koncie bankowym?), inni wolą co miesiąc oddawać do banku kwotę „na swoje”.

Aby móc wziąć kredyt, potrzebujesz wkładu własnego w wysokości minimum 10% kredytowanej kwoty. Do tego należy doliczyć tzw. koszta uruchomienia kredytu, które są zależne od banku. Kredyt nie jest więc dostępny dla tych, którzy nie mają gotówki, bo jak się okazuje – na sam początek trzeba mieć jej sporo.

2. Kredyt u dewelopera

Gdy chcesz kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, ale nie masz odpowiedniej zdolności kredytowej dla banku, dowiedz się, czy Twój deweloper udzieli Ci kredytu. Pieniądze na zakup lokalu pożyczasz od dewelopera. Spłacając ostatnią ratę, nabywasz pełnię praw do mieszkania. Tego rodzaju pożyczki nie należy mylić z zaciągnięciem kredytu w banku za pośrednictwem dewelopera.

3. Mieszkanie dla Młodych 2018

Początek 2018 roku to ostatnia szansa na zdobycie rządowego dofinansowania. Program Mieszkanie dla Młodych wiąże się z wieloma obostrzeniami, ale jest to atrakcyjna opcja dla tych, którzy nie mają środków na wkład własny. Ubieganie się o państwową dopłatę wymaga jednak skompletowania szeregu dokumentów, dlatego jeżeli chcesz zdążyć do stycznia, uporaj się z formalnościami jak najszybciej.

Wykończenie pod klucz

Planując kupno mieszkania, musisz również uwzględnić koszta jego remontu. Możesz zrobić to samemu lub zlecić pracę profesjonalistom.

Samodzielny remont to zadanie czasochłonne i stresogenne, ale na pewno korzystne cenowo. Wybór jednego wykonawcy, który zajmie się projektowaniem i wykończeniem lokalu to oszczędność czasu i pewność spójnego projektu. Przykładem tego typu przedsiębiorstwa jest firma Complete Home, która świadczy kompleksowe usługi aranżacyjne i remontowo-wykończeniowe, realizując projekty mieszkań i domów od A do Z. Niektóre firmy deweloperskie oferują za dodatkową opłatą wykończenie „pod klucz”, co z pewnością jest równie komfortowym rozwiązaniem.

Co zrobić, zanim zdecydujesz się na kredyt?

  • porównaj oferty różnych banków, przelicz, który kredyt i przy jakim wkładzie własnym jest najbardziej optymalny dla Ciebie;
  • przeprowadź symulację, czyli odkładaj na subkonto potencjalną ratę kredytu – przekonasz się, czy potrafisz żyć z długiem;
  • przeanalizuj wydatki – stwórz domowy budżet i sprawdź, na co wydajesz pieniądze.

Jeżeli matematyka nie jest Twoją mocną stroną, warto udać się do doradcy finansowego, który pomoże przeanalizować osobiste finanse i wyliczy zdolność kredytową. Doradcy kredytowi współpracują z wieloma bankami jednocześnie, dlatego mają możliwość wybrania najkorzystniejszego wariantu, uwzględniając Twoją sytuację. Proces starania się o kredyt przebiega o wiele szybciej, a Ty nie musisz stawać się ekspertem od bankowości.

Share This