Deweloper budowlany to pierwsze co przychodzi nam na myśl, gdy zastanawiamy się nad kupnem mieszkania z rynku pierwotnego. Rozglądamy się za inwestycjami w mieście, w którym chcemy zamieszkać na stałe, siłą rzeczy poznając także deweloperów – ich dotychczasowe dokonania, szukamy o nich opinii, aby w końcu zdecydować się na mieszkanie z jego oferty. Ale czym dokładnie zajmuje się deweloper budowlany i co należy do jego obowiązków?

Zadania dewelopera
Najprościej byłoby powiedzieć, że deweloper zajmuje się budową mieszkań i byłoby to jak najbardziej zgodne z prawdą, ale zabralibyśmy mu wiele obowiązków. Deweloper budowlany to najczęściej firma (rzadziej osoba), która zajmuje się – jak sama nazwa wskazuje – budową mieszkań, bloków, osiedli mieszkaniowych czy domów jednorodzinnych.

Najwięksi rynkowi gracze najczęściej zajmują się budową różnych obiektów – w tym obiektów sportowych czy obiektów użyteczności publicznej, nie ograniczając się tylko do segmentu mieszkaniowego czy jednorodzinnego. Mniejsze firmy często zajmują się budową obiektów tylko w jednej branży – czy to mieszkań, czy domów jednorodzinnych.

  • deweloper odpowiada za lokalizację, na której powstanie jego inwestycję
  • deweloper odpowiada za przygotowanie projektu, a raczej nadzór nad nim
  • deweloper odpowiada za nadzór budowy i kontrolowanie postępu prac
  • deweloper odpowiada za wykończenie „pod klucz”
  • deweloper odpowiada za sprzedaż mieszkań lub domów

Lokalizacja
Przed rozpoczęciem budowy deweloper musi wybrać teren pod budowę i zadbać o to, aby działka była jak najbardziej atrakcyjna, ponieważ wpływa to na atrakcyjność oferty. Musi sprawdzić, czy teren nie jest np. podmokły, jaki jest stan dróg dojazdowych itd.

Projekt
Projekt inwestycji najczęściej jest tworzony przez biura architektoniczne. Deweloper przedstawia wytyczne, a zadaniem biura projektowego jest stworzenie projektu odpowiadającego wymaganiom.

Nadzór budowy
Kontrola postępu prac, a przede wszystkim wybór generalnego wykonawcy inwestycji to jedno z głównych zadań dewelopera.

Wykończenie mieszkań “pod klucz”
Ten deweloper, który oferuje swoim klientów wykończenie mieszkań pod klucz, musi także zadbać o wykończenie wnętrz i odpowiedni projekt wystroju mieszkań.

Sprzedaż
Wszystko wieńczy sprzedaż. Niekiedy jest to najdłuższy proces, z jakim zmaga się firma deweloperska.

Większy popyt, większa liczba deweloperów, którzy pracują nad większa podażą mieszkań. W ostatnich latach w Polsce widocznie wzrosła liczba mieszkań z rynku pierwotnego. W ostatnich latach znalezienie nowego

Share This