Zakup własnego mieszkanie wiąże się z wieloma formalnościami. Konieczne jest nie tylko załatwienie wszelkich spraw notarialnych, ale także w większości przypadków, wzięcie kredytu lub dopełnienie kwestii związanych z MDM. Zanim jednak dojdzie do tego, niezbędny jest wybór idealnego lokum. Jako że jest to inwestycja na lata warto zrobić to z rozwagą. Poniżej kilka złotych rad, które należy wziąć sobie do serca szukając mieszkania.

Stan budynku

Tę kwestię należy wziąć pod uwagę zwłaszcza, gdy mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego. Oczywiście, nie jest to jedyny czynnik, na który trzeba uwzględnić, ale ma kluczowe znaczenie. O co należy zapytać podczas oglądania mieszkania? Na pewno o wiek budynku, materiał z którego został wykonany oraz to czy znajdują się w nim piwnice, suszarnie, itp. pomieszczenia. Warto tez dowiedzieć się kiedy były ostatnio przeprowadzane remonty pomieszczeń ogólnolokatorskich. Kluczowe znaczenie będzie miała także ocena stanu klatek schodowych (lub wind). W dużej mierze będzie to zależało od zarządcy nieruchomości. Ci dobrzy, np. Nordhome zapewniają kompleksową obsługę z zakresu administrowania nieruchomościami, obsługi księgowej oraz obsługi technicznej budynku.

Ocena lokalizacji

To kryterium wiąże się w dużej mierze z pierwszym. W centrum i okolicach starego miasta w większości będą znajdowały się kamienice lub całkowicie nowe budynki. Z kolei śródmieście zdominowane będzie przez bloki z wielkiej płyty. Niemniej ocena lokalizacji to w gruncie rzeczy indywidualna sprawa. Najlepiej robić ją pod kątem własnych potrzeb. Na pewno trzeba uwzględnić połączenie komunikacyjne – bliskość przystanków, pętli autobusowej lub tramwajowej – a także infrastrukturę, np. liczbę miejsc parkingowych, obecność parkingów płatnych. Istotną kwestię dla zmotoryzowanych będą stanowiły także garaże oraz bliskość takich instytucji jak szkoły czy urzędy. Warto też wziąć pod uwagę znajdujące się nieopodal sklepy i zakłady usługowe, np. salony kosmetyczno-fryzjerskie oraz przychodnie zdrowia.

Cena

Dla nikogo nie będzie dużym zaskoczeniem stwierdzenie, że to budżet gra pierwsze skrzypce. Wielu szukających mieszkania, zwłaszcza osoby młode, popełnia podstawowy błąd i w swoim kosztorysie nie uwzględnia takich wydatków jak koszty związane z remontem i późniejszym zakupem akcesoriów oraz elementów wyposażenia. Najbezpieczniej ustalić mniejszy budżet, np. pomniejszony o 30-40 tysięcy. Istotne znaczenie będzie mieć kwestia nowego bądź starego budownictwa. Czasami warto jednak wybrać mieszkanie na przedmieściach – jego cena będzie większa, a dobre połączenie komunikacyjne zapewni dostęp do najważniejszych punktów miasta.

Share This